| anonima03 a întrebat:

Care e perioada ovulatiei la o fata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de dificil de calculat. In mod teoretic, pentru un ciclu regulat (dar absolut perfect regulat) cu durata de 28 de zile, ovulatia are loc in ziua 14. S-a demonstrat ca si la femei cu ciclul perfect regulat de 28 de zile, ovulatia poate avea loc intre zilele 12 si 16, fara ca asta sa schimbe ritmicitatea menstruatiilor.
Daca cumva nu stii, numararea zilelelor unui ciclu menstrual incepe in prima zi de sangerare cu 1 si se incheie in ultima zi dinaintea urmatoarei sangerari.

1 răspuns:
| Silviu591 a răspuns:

In mod obisnuit incepe de la 7-10 zile dupa menstruatie.si se termina cu 7-10 zile inainte de menstuatie