| GoSsip GiRl a întrebat:

Care este cea mai buna metoda de a sfarsi o relatie?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Ai pus o intrebare destul de grea. Depinde de fiecare situatie in parte. Daca partenerul este mai sensibil, risti sa ii provoci multa durere daca nu actionezi cu finete si cu tact, mai ales daca nu are nicio vina. Bineinteles ca aceasta iti va lua si ceva timp. Iti trebuie o strategie pentru ca intr-un sfarsit sa il convingi ca nu mai vrei sa continui. Daca persoana cealalta este mai rece si mai stabila psihic, poti sa adopti o masura mai transanta si sa dai cartile pe fata, explicandu-i si motivul. Chiar daca va avea la inceput multe semne de intrebare, in timp va intelege. Poti sa adopti o alta atitudine: tacerea. Va insista ce va insista si mai apoi se va lamuri. Sunt si situatii in care partenerul este vinovat de tradare, indolent, obsesiv sau, de ce nu, violent fizic sau verbal. Atunci ai toate motivele sa sfarsesti brusc, intrucat ai argumente. Numai tu cunosti specificul relatiei pe care doresti sa o termini. Daca nu ai motive bine intemeiate sa il acuzi pe celalalt, te sfatuiesc sa dai putin mai multa atentie acestei hotarari. Intr-o buna zi soseste si ziua scadentei. Lacrimile celor sfasiati in dragoste se ridica din pamant la cer.

15 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred ca intrebarea de fapt este cum sa incepi o relatie. happy De multe ori, chiar si in cazul oamenilor culti, acceptul pentru acest lucru e imposibil.
Ganditiva foarte, foarte bine cum incepeti relatia pentru ca atunci cand iti trece prin cap ideea de a o sfarsi se poate prea bine sa atraga dupa ea (dupa idee, care nu are nimic material ) si un pic de materie concretizata sub forma unui glonte de exemplu, cutit, par, bata ...etchee hee

| Sara a răspuns:

Adevarul, indiferent cat de dureros este!

| Silvia a răspuns:

Scurt si la obiect : "Nu se mai poate...Pa." big grin

| Ana_6509 a răspuns:

In niciun caz nu-i spui asta prin sms sau te combini cu altul ca el sa te vada si daca se poate acel altul sa fie prietenul lui.Asa nu, never. Ii spui direct in fata ce ai pe suflet.

| AldanaBlue a răspuns:

Cred ca cel mai bun lucru este sa fi sincer/a fata de persoana respectiva si sa ii spui exact ce simti daca esti hotarata sa faci pasul acesta. Nu stiu daca jignirile si reprosurile si-ar mai avea loc acum, nu da vina nici pe el, nici pe tine- de obicei cand o relatie nu merge e cam vina amandurora, incearca sa vorbesti calm si frumos, explica-i motivele pentru care vrei sa pui capat relatiei (poate nu merita, dar e omenesc asa). Lasa loc mereu de Buna ziua.

| pendula a răspuns:

"Imi pare rau insa nu mai simt pentru tine ce am simntit inainte... nu cred ca va mergesad "

| Liada a răspuns:

Sa-i spui direct ca te deranjeaza ceva, ca nu mai e ca in trecut, ca simti cum va indepartati.ca nu mai puteti fi impreuna.si gata.mai bine un adevar crud.decit minciuni dureroase

| angelinthedark a răspuns:

Cea mai buna metoda de a sfarsi o relatie e sa vorbesti deschis cu persoana cu care vrei sa o termini, intr-un mod amical, propunandu-i sa ramaneti amici si sa argumentezi motivul pentru care vrei despartirea, sa nu se simta acea persoana penibil, adica nu poti sa ii spui doar:pa si pusy, nu e bine!

| Alina_5575 a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa fi sincer/a, sa spui ce simti si ce crezi ca este mai bine pentru voi

| clauclau_6191 a răspuns:

Sa nu mai raspunzi la tel, eventual daca ai iubitu maniac depresiv sexsual, iti schimbi numarul happy

| diablo4life a răspuns:

Pai cred ca trebuie sa fii sincer dar sa nu ranesti persoana respectiva vorbesti frumos bland ii explici motive chestii trestii.si sigur o sa functioneze daca nu trebuie sa o/il abordezi mai dur chiar daca va suferii altfel nu vei reusi...cu placere

| AdrianIoan a răspuns:

Adevarul gol-golut, sa nu lasi sperante daca stii ca nu o sa mai ai treaba cu acea persoana. Adevarul doare dar e cea mai buna cale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o incepi.si ai rezolvat problema. daca intri in hora trebuie sa joci.iti insusesti regulile jocului, si mergi inainte cu valul.cand renunti, te lasi la fund.sau il lasi pe celalalt sa se duca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să lași loc de bună ziua, însă de cele mai multe ori finalul este foarte dureros dacă nu în ambele tabere, în una sigur!
Pa, pa.

| cocolinoo a răspuns:

Spune in asa mod in care tu ai vrea sa auzi de la el sau ea...cum ar fi mai usor sa treci peste acest moment,(fostul mi-a spus-o prin email, lucru mai oribil nici ca poate fi, eu 100% ca nu voi proceda asa, mai bine fata in fata) ai grija de tine happy