| ionika17 a întrebat:

Care este diferenta dintre obsesie si iubire? cum se manifesta iubirea si cum se manifesta obsesia? Va rog sa imi spuneti...

Răspuns Câştigător
| liveincolors a răspuns:

In iubire, ar trebui sa te bucuri pentru fericirea persoanei iubite, chiar daca este cu altcineva. Obsesia cred se manifesta prin dorinta prea mare de a o avea langa tine, chiar daca nu-ti impartaseste sentimentele.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea obsesia esti un fel de iubire dar care trece laun momendet iubirea in schimb ramane in inimata pentru totfeauna. Vrea fundita.Please!

| irina20 a răspuns:

Intrebarea ta e destul de dificila...Cred eu ca nu mai e iubire in momentul cand ii interzici persoanei iubite sa aiba contact cu alti oameni(in special fete), sa nu faca nimic fara stirea sau voia ta, sa fi mereu stresata de faptul ca probabil el nu te mai vrea, nevazand ca el inca te mai iubeste.Sunt doar cateva exemple in care sa crezi ca-i vorba doar de obsesie. Sper sa te ajute raspunsul meu.

| ionika17 explică:

Pai eu vreau sa zic eu iubesc o fata dar ea nu ma iubeste dar eu nu stiutiu de mai tin la ea aproapre ca ni nu ma mai prea baga in seama, si inainte ea se baga in vorba cu mine, ea ma cauta dar nu stiu de mai tin la ea ma tot gandesc la ea nu stiutiu cum so scot din minte ca eu cred ca daca nu ma baga in seama nu ar trebui sa imi mai pese si mie de ea nu uite ca nu ii asa. Si de asta ma gandesc sa nu fie o obsesie? va rog sa imi ziceti

| alonet a răspuns:

Iubirea e are 4 definitii agape, phileo, storge si eros iar pasiunea are una singura = egoism, vreau pentru ca vreau si imi place pentru ca imi place, din dorinta de a iti satisface intai nevoile tale apoi ale celuilalt, pe cand daca vorbim de iubirea agabe acest tip de iubire intai daruieste apoi asteapta sau nici macar

| schoky a răspuns:

Cum se manifesta obsesia? Simplu! Pur si simplu il sufci pe partenerul tau sau pe cel pe care il placi, iubirea e diferita, ii stai alaturi chiar daca el nu te place, doar pentru ca tu il placi happy