| RedLove a întrebat:

Care este diferenta dintre OBSESIE si IUBIRE, si cum iti dai seama care dintre ele este?

Răspuns Câştigător
| Ana94 a răspuns:

Păi iubirea este atunci când ai încredere în persoana iubită, când o laşi să se mai distreze şi cu ceilalţi prieteni, când nu o verifici din 5 în 5 minute să vezi unde e,ce face,cu cine este etc. Iubirea este atunci când nu insişti prea mult şi te bucuri pentru cel pe care-l iubeşti.
Obsesia este atunci când îl urmăreşti non-stop pe cel pe care-l iubeşti,îl verifici foarte des,îl vrei doar pentru tine,insişti întruna,deşi nu este cazul.În fine, obsesia se manifestă prin faptul că practic îl sufoci pe cel pe care-l iubeşti pentru că vrei cu orice preţ să-l ai lângă tine.
Şi eu m-am întrebat acelaşi lucru dar în timp mi-am dat seama cam care ar fi diferenţa între iubire şi obsesie, din moment ce le-am trăit pe ambele.

2 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Pai sa stii ca este un pas foarte mic de la iubire la obsesie! De cele mai multe ori obsesia se confunda cu dragostea...iar dragostea devine obsesie, lucru pe care putini il constientizam.
Important este sa putem face diferenta intre aceste doua notiuni total diferite. Cand iubesti, ar trebui sa te bucuri pentru fericirea persoanei iubite, chiar daca este cu altcineva. Obsesia in schimb, se manifesta prin dorinta prea mare de a o avea langa tine, chiar daca nu-ti impartaseste sentimentele...:*

| JoJo a răspuns:

Iubirea este pura, sincera, plina de gesturi tandre si frumoase... OBSESIA e o iubire transformata in gelozie, neincredere, violenta, egoism! Nu e un pas chiar atat de mic de la iubire la obsesie... obsesia o gasesti de la inceput daca stii sa-ti citesti partenerul si sa nu dai frau unei relatii obsesive pe viitor! O zi buna!