| KendraCandy a întrebat:

Care este varsta potrivita pentru a-ti incepe viata sexuala? Chiar daca esti pregatit atat fizic, cat si psihic banuiesc ca ar trebui sa ai si o anumita varsta(nu din punct de vedere legal).Voi ati regretat vreodata ca ati facut acest pas poate prea devreme?

13 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Din punct de vedere legal de la 14 ani in sus intre parteneri insa diferenta de varsta sa fie de maxim 3 ani.

INSA din punct de vedere psiho-somatic de la 16 ani in sus e ideal daca si numai daca esti informata, protejata, pregatita psihic.

Eu personal regret ca nu am facut pasul de pe la 16 ani fiindca cred ca sexul se mai face si de placere, nu e nimic rau in asta, insa n-am gasit atunci persoana potrivita. Sunt multi care asteapta chiar si pana la 20 de ani, fiecare cu ritmul sau, nu e nimic jenant in asta. Unii nu se maturizeaza psihic nici dupa 25 de ani asa ca asta nu-i tocmai o stiinta exacta.

| neutrino a răspuns:

Eu nu am regretat, am fost chiar fericit!

| Alcyon a răspuns:

In cazul femeilor, dupa 18 ani. De ce spun asta? Deoarece, in cazul in care ramai insarcinata (stii ca nicio metoda nu e 100%), macar ai o scoala terminata si-s sanse mai mari sa te angajezi. Altfel, daca pici pe bec pe la 15-16 ani, e cam trist pentru tine. Practic ajungi sa traiesti din mila altora, si tu si copilul. In afara de asta, relatiile din adolescenta nu tin, din cauza imaturitatii partenerilor. Azi iti place de unul, maine de altul. Daca te-apuci de sex de la 15 ani, pana la 20 de ani, devii posta si te umpli de toate bolile de pe lume.

| Seepty a răspuns:

Nu este o varsta anume pentru a-ti incepe viata sexuala, conteaza cat de bine esti pregatita fizic cat si pshic pentru aceasta fapta.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, a incepe viata sexuala, este bine sa o incepi cu actualul sot, dupa ce o sa te mariti. Pentru ca de acoo va incepe toate certurile in familie. Mie nu-mi pare rau ca am fost mireasa cu adevarat virgina. Este bine sa traiesti primii fiori ai dragostei cu sotul tau, si va avea mai mare incredere si vei avea mai mare cinste in ochii lui ca, i te-ai pastrat lui, si te va privi mereu ca p o icoana sfanta, pentru ca fost primul in viata ta! Nu te lua dupa gura lumii ca nu este la moda. Habar nu au ce au de tras mai tarziu!

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Daalalifnuunalif):

Însfârșit, văd și eu un răspuns cu adevărat frumos. Rochia de mireasă este albă cu un motiv! Culoarea alb reprezintă puritatea, curatul. Curvitul înseamnă începerea vieții sexuale înainte de căsătorie. Preacurvia înseamnă legăturile sexuale cu o altă persoană, nu cu ființa iubită de care ești legat prin ''Sfânta Taină a Cununiei''.
Dar, cine știe aceste lucruri dacă lumea este în păcat?

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Asa este Bianca, lumea nu stie sa mai asculte de Dumnezeu! Toti se dau mari atei si mari destepti! Dar si cand a veni Isus pe nori cu slava, atunci sa-i mai vedem pe marii atei!

Răspuns utilizator avertizat
| slenderica a răspuns:

17.

| KobraXS a răspuns:

Legal,18-19 ani, dar eu ca sunt baiat o voi incepe la 16 ani.

| Isys a răspuns:

16-17 ani pana te formezi destul de bine? Caci daca incepi sa o faci de la 14-15 ani. o sa ajungi "o stramba".
Cred ca cel mai bine e de la 17 ani, daca apare un bebe, vrei sa fi gravida la 15 ani?!

| disa a răspuns:

Cand esti sigura ca ti-a venit mintea la cap.