| georgy_6583 a întrebat:

Care sunt semnele unei sarcini?

7 răspunsuri:
| Zoombe3 a răspuns:

Lipsa menstruatiei
Cresterea sanilor si marirea mameloanelor
Cresterea burtii
Cresterea in greutate
Stari de greata dimineata
Pofte ciudate

| Wtf9000 a răspuns:

Iti creste burta.

| nena78 a răspuns:

Ai ameteli, pofte si greturi. depinde de la femeie la femeie

| ruxandra_7524 a răspuns:

Iti creste burta imens

| Amy_2364 a răspuns:

Primele simptome ale sarcinii apar dupa aproximaiv doua saptamani de la conceptie. Semnele difera de la femeie la femeie si, la aceeasi femeie, de la sarcina la sarcina. Primul si cel care pune pe ganduri cel mai tare este intarzierea / lipsa sangerarii menstruale. Alte semne care sunt luate in considerare sunt cresterea in volum si intarirea sanilor, aparitia starilor de greata (asociata sau nu cu varsaturi), oboseala, ameteli, mictiuni frecvente, schimbari de stare emotionala.

Dar predictia existentei unei sarcini pe baza acestor semne apartine trecutului, acele vremuri in care femeia nu avea la indemana atat de multa informatie si tehnica.

Bineinteles ca aceste simptome nu sunt, toate, obligatorii si bineinteles ca unele simptome pot exista si fara ca femeia sa fie insarcinata. De exemplu, cresterea in volum a sanilor sau intarirea lor poate fi cauzata de schimbarile din balanta hormonala, schimbari permanente de-a lungul ciclului menstrual si chiar si intarzierea sau lipsa sangerarii menstruale poate avea alta cauza decat o sarcina in dezvoltare.

De aceea cel mai sigur raspuns la intrebarea "Exista sau nu o sarcina?" il da testul de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Grețuri și vărsături matinale, nervozitate, stare de rău general, lipsa menstre, durere-tensiune-creșterea în volum a sânilor, creșterea burții, apetență crescută, luarea în greutate, etc.
Pa, pa.