| ramona018 a întrebat:

Care sunt simptomele chistului ovarian? de cateva zile ma doare abdomenul cand ma asez sau cand stau ghemuita. am citit pe net ca ar putea fi un chist. sarcina nu cred ca este posibil sa fie deoarece ultimul contac sexual pe care l-am avut a fost protejat si a avut in ultimele zile ale menstruatiei.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am avut urmatoarele simptome: dureri abdominale agravate de pozitia ghemuit si sezand, iradiind in sus pe anus cand stateam in fund si intarzierea menstruatiei, in absenta sarcinii. Oricum, e bine sa te duci cat mai repede la ginecolog. Eu am neglijat problema vreo doua saptamani (nu aveam bani si eram intr-o situatie dificila la serviciu) si am ajuns cocarjata de durere la doctor. Vreo doua saptamani am trait cu teama ca voi fi nevoita sa ma operez si am sa pierd un ovar (daca nu raspundeam la tratament). Slava Domnului am raspuns la tratament, dar sunt 5 ani de atunci si inca ma tratez.

| Doi2 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor daca te simti rau