| Innaandreeea a întrebat:

Cat durează normal o menstruație normală și cum se manifesta ea?
Dacă ți-a venit menstruația după o lună de la ultimul act, mai poți fi însărcinată? Ea ținând cam 5 zile

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Procesul de sangerare menstruala este considerat ca fiind NORMAL in cazul in care scurgerile de sange menstrual NU depasesc 60-80 ml de sange in total si se manifesta pe durata a minim 2-3 zile si maxim 7-8 zile.
Insasi simpla pornire a sangerarii menstruale in fapt reprezinta GARANTIA FERMA ca in ciclul menstrual anterior, cel care s-a terminat in momentul in care a inceput prima scurgere de sange NU s-a produs fecundarea ovulului si ca atare NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in ineriorul uterului. Multa sanatate!

| Werrich a răspuns:

Buna iulicab, ce mai faci? Mi-a fost dor de tine.

| Floridori a răspuns:

Iulicab, menstruatia este o sangerare care poate tine oriunde de la 3 la 7 zile si poate prezenta sau nu cheaguri si/sau dureri abdominale usoare, medii sau severe, cu toate ca acestea pot lipsi in anumite cazuri.In cazul anumitor femei, poate sa lipseasca sindromul premenstrual, chiar daca in majoritatea cazurilor acesta este prezent.

| Teo29 a răspuns:

Daca o faceti neprotejat, sansele de sarcina vor exista mereu. Acum fiind ca a venit menstruatia, sansele de sarcina sunt 0
Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!