| Beyourself1245 a întrebat:

Cat durează si cat de complicată e operatia de circumcizare?
Am 19 ani si nu mi s-a rupt nici acum, nici in timpul actului sexual.
Sincer am momente si cand ma excit repede si vreau sa-i spun asta si Urologului.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai precizat despre ce intrebi in mod concret?
Despre indepartarea pielii preputiului prin operatia de circumcizie
Sau despre taierea/ori prelungirea frenului penian (adica a ''atei'') prin operatia de frenotomie/prenoplastie.
Sunt 2 operatii chirurgicale cu totul diferite atat ca timp de executie cat si de plata.
Multa sanatate!

| Beyourself1245 explică (pentru corbulalbrosu):

Prin taierea frenului. Am momente cand ma jeneaza in timpul actului sexual si e insuportabil.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Beyourself1245):

Cel mai INTELIGENT ''pas'' care poate fi efectuat in cazul in care frenul penian este prea scurt din nastere adica in cazul afectiunii ''frenulul breve'', este cel de a te prezenta la un cabinet Urologic pentru a fi consultat de medicul urolog cel care in functie de starea reala a penisului iti poate oferi raspunsul autorizat si corect.
FRENOTOMIA sau FRENOPLASTIA este o intervenție chirurgicală urologică, simplă și eficientă, prin care se modifica lungimea frenului penian, atunci cand acesta este prea scurt si limitează intervalul de mișcare a preputiului si provoaca aplecare inspre in jos a glandului si aparitia disconfortului neplacut si/sau a durerii.
1.) Când este necesară o frenoplastie?
Procedura este minim invazivă si se recomandă sa fie efectuata atunci când ​frenul este prea scurt și nu permite retragerea necesara si normală a prepuțului. Afectiunea numita frenulum tare sau rigid, ori cand este prea scurt (frenulum breve) poate provoca disconfort și durere în timpul erecției și al actului sexual propriu-zis, inclusiv sângerare la nivelul penisului, din cauza deteriorarii țesutului conjunctiv. Practic prin intervenția de frenotomie se eliberează in intregime tot pliul de piele din partea de desubt a penisului.
2.) Cum se realizează frenoplastia?
Operatia chirurgicala se efectueaza sub efectul anesteziei locale si prepuțiul se eliberează printr-o simplă incizie cu laser, în cabinetele și clinicile de urologie care folosesc tehnici chirurgicale moderne și cu un risc invaziv scăzut. Se excizează creasta frenului, ceea ce va permite astfel retragerea completă a preputiului.
Acest lucru păstrează intact penisul si în același timp se menține curată toata zona subcutanată a acestuia.
3.) Frenotomia este o procedură dureroasă?
Frenotomia cu laser este ori deloc sau foarte puțin dureroasă in comparatie cu cea clasică și durează, în medie, 20 de minute.
Anestezia locală presupune o injecție cu anestezic în jurul penisului. Pacientul este complet treaz, nu simte durerea, deși în cazul unor pacienti mai sensibili la durere, poate să apară un ușor disconfort.
De asemenea, cei mai mulți dintre bărbați nu necesită calmante contra durerii, post operator. La această procedură cu laser nu se folosesc fire de sutură, iar rezultatele estetice sunt superioare intervenției clasice, prin vaporizarea restului de țesut care după incizia clasică, rămâne inestetic. ""
Fragmentul este extras din articolul :
https://syromed.ro/......unctional/
Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Se vede că nu știi nimic. Și cum îți spune și nickname-ul, tu fumezi în fiecare zi... Iarbă. Ața nu trebuie neapărat să se rupă, ea poate fi mai elastică. Sunt bărbați care trăiesc cu ața și au raportori sexulae fără ca aceasta să se rupă. Mai documentează-te, e internetul plin de articole.

| Beyourself1245 explică (pentru anonim_4396):

Contul este făcut la mișto, man.
Si nu, nu prea știu, de aceea am si pus intrebarea, nu e logic?
Am vorbit cu medicul meu de familie sa mi dea trimitere sa vad ce pot face.
Pe viitor nu te mai grabi sa ti dai cu parerea aiurea, vezi-ți de treaba ta, prietene! Daca nu voiai sa imi raspunzi imi ignorai intrebarea, dar tu ai vrut sa pari un lesinat "inteligent".

| Denisa0954 a răspuns:

Circumcizie* nu circumcizare. Si operatia nu presupune ce vrei tu sa obții, adică să "rupi ața" asa cum presupui tu. Si nici nu e normal sa se rupă vreodata

| Beyourself1245 explică (pentru Denisa0954):

Circumcizie*, scuza-ma pe mine. Ba e ceva normal sa ti se rupa, dar de la o varsta frageda. Vreau sa descurc la acest gest pentru ca am momente cand ma jenează frenul.