| Mariapra a întrebat:

Cat este normal sa iti intarzie menstruatia dupa pilula de a doua zi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La aceasta intrebare NU se poate oferi niciun raspuns obiectiv, nici macar unul pur orientativ.
Exista posibilitatea ca momentul de pornire a sangerarii menstruale sa nu sufere nicio modificare. In general poate sa apara o ''intarziere'' cuprinsa intre 7 si 14 zile, dar pot exista si situatii extreme in care intarzierea sa depaseasca o luna de zile sau chiar si mai mult. Momentul de pornire a menstruatiei in astfel de cazuri, depinde in foarte mare masura atat de sistemul imunitar cat si cel hormonal al fiecarei femei in parte. Multa sanatate!

| StefiTontana a răspuns:

Esti insarcinata.

| Violleta2022 a răspuns:

Accea nu este intarziere, ci efectele negative ale pastilei de a doua zi, care iti vor afecta sistemul hormonal si menstruatia pe urmatoarele 6-12 luni.