| Aimee_7045 a întrebat:

Cat timp doare / poate sa doara o despartire?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Depinde de cat de mult ai tinut la persoana respectiva. Daca a fost o relatie superficiala, nu o sa doara chiar deloc, nici nu o sa-ti pese, caci stii ca nu a reprezentat prea mult pentru tine, nu te-ai implicat emotional, n-au fost sentimente, dar in cazul unei relatii in care ai depus efort pentru a fi bine, daca ai iubit persoana de langa tine, daca ai sacrificat pentru relatia voastra, va durea o despartire, mai ales daca tu inca mai ai sentimente.Mai este, totusi, si probabilitatea ca tu sa mai tii la el, dar cel de langa tine sa nu, atunci nu esti fericita in relatie, deci te consolezi cumva ca oricum nu va duce nicaieri relatia, asa ca despartirea va fi mai usoara.Toata ideea ca sa treci cu bine peste o despartire este sa fii sigura de sentimentele tale. Daca ele mai exista, pune in balanta:merita sa suferi pentru a trece peste sau sa suferi pentru relatia voastra, caci e posibil sa poata fi mai bine.happy

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Depinde ce temperament ai si cat te-ai implicat in relatie
Daca esti melancolic si te-ai implicat mult, e posibil sa nu poti trece niciodata cu adevarat peste o despartire.Traiesti din amintiri, pentru ca imaginatia ta nu cunoaste limite.Esti in stare sa ramai amic cu ea, chiar daca ti se strange inima cand o vezi cu el. Ori te razbuni, ori duci o viata la limita irealului.Astepti dragostea in loc sa o cauti.Si cu fiecare zi ce trece, obsesia devine din ce in ce mai mare(am citit asta intr-o cartebatting eyelashes )
Daca esti ancorat in real, treci usor peste. Daca gustul realitatii e cel pe care il servesti mereu la rece, stii ca nu exista nimic ce sta drept in fata timpului.Nici macar cele mai frumoase relatii.Totul are un sfarsit

| Hmmmm a răspuns:

Asa depinde de intensitatea sentimentelor, de cat de lunga a fost relatia, de cat de mult te-ai implicat, de cat de mult ai iubit, de cat de mult te-ai atasat de acea persoana.
un singur lucru este clar. timpul le rezolva pe toate.in timp sentimentele se sting, ochii care nu se vad se uita, amintirile se uita.cu timpul apar oameni noi care ne fac sa ii utam pe cei vechi. e legea vietii.
totodata daca ai iubit cu adevarat pe cineva si totusi v-ati despartit nu il vei uita.sentimentele isi vor mai pierde din intensitate in timp, dar de iubit mereu il vei iubi pe acel cineva.asta nu te va impiedica sa iubesti pe altcineva.vei mai putea iubi, dar nu asa ca si pe el.
durerea dispare in timp.in locul ei vine uitarea, resemnarea.

| Rukhsandra a răspuns:

Depinde cat de mult ai iubit persoana respectiva

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Depinde cat de mult l-ai iubit pe partener si cat de mult ai pus suflet in relatie

| Damian a răspuns:

Depinde cat te gandesti la ea, media este de 6 luni

| Miauti a răspuns:

Pai cat timp te gandesti la despartire cu atat dureaza mai mult.

| nana a răspuns:

Buna. Doare. Face parte din viata fiecaruia si despartirea si durerea.Trebuie sa treaca ceva timp, pana nu vei mai simtii durerea.
Ai viata inainte, la fel ca si cel care ti-a provocato.Se spune ca nu trebuie sa traiesti in amintiri. Ele sunt placute, atata timp cat nu dor. Clipele frumoase nu se uita, cele urate v-or dispare, cum ziua alunga noaptea. Priveste in urul tau, cati din cei de langa tine nu au suferit din iubire? Multi, dar putini care recunosc. Ai incredere in tine si bucurate de clipele care vin si regreta zilele care trec neobservate. Despartirea de cele mai multe ori este o binecuvantare. Tu te-ai intrebat? Poate si tu ai avut o binecuvantare.Acum tu esti in faza unui nou inceput si trebuie sa te bucuri.De multe ori, ne provocam suferinta, tocmai pentru ca fugim de un nou inceput.Ne retragem in sine, sentimente de inadaptare, teama de depresie.Trebuie sa fii tare si acestea vor dispare in cateva saptamani.Primul pas spre schimbare, deja l-ai facut, vorbind despre despartirea si suferinta ta.Este important sa constientizezi, ca acest fapt se intampla tuturor si nu esti singura persoana care treci printr-o despartire.Ai incredere, speranta si curaj. In ele sta puterea ta de a merge mai departe.
Succes si nu lasa aceasta despartire sa te doboare. Arata ca esti o femeie tare si puternica. happy
Pup.
nana

| GabiArian22 a răspuns:

Eheeee depinde cat ai tinut la persoana respectiva
daca nu ai tinut nici un pic e si normal sa nu te doara dar daca ai tinut f mult la el/ ea doare destul de tare happy

| Maryochicken a răspuns:

In cazu meu : 5-6 luni intr-un caz si 0, 0000001 secunde in altu laughing aici chiar nu e o regula

| Nommm a răspuns:

La fel cum a zis si roxana...depinde cat de mult v-ati iubit. daca l-ai iubit mult inseamna ca v-a durea ceva dar daca nu ai tinut prea mult nu va dura chiar asa de mult :X