| SG1995 a întrebat:

Câte calorii arde un om în timpul unui act sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un studiu recent spune că 25 de minute de sex ard 100 de calorii la bărbați și 69 la femei. Compară asta cu 30 de minute de alergat ușor, timp în care arzi 213 calorii, în timp ce bărbații ar arde în jur de 276. Concluzia e următoarea: dacă vrei să slăbești nu te baza pe sex și, în orice caz, nu uita de banda de alergare.
https://www.clickpentrufemei.ro/......a-de-sport
Sărutul arde 68 de calorii pe oră, sexul oral – 200, iar preludiul – 238, scrie womansday.com.
Dar asa cum se stie ca 2 partide sexuale nu sunt identice, tot la fel nu sunt nici macar apropiate 2 studii in aceasta privinta. :D
Portalul a publicat o listă a caloriilor arse în timpul diverselor activităţi legate de sex. Astfel, săruturile consumă 68 calorii/oră, dezbrăcatul – 8 calorii/oră, masajul – 80 calorii/oră, sexul propriu-zis – 144 calorii/oră, sexul oral – 200 calorii/oră şi preludiul – 238 calorii/oră.
https://www.gandul.info/......x-11264987
Ai posibilitatea sa alegi. :D Sanatate!

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

200-300 laughing depinde ce faci si pentru cat timp.

| valen71n a răspuns:

Depinde de rezistenta in principiu. Ca si alergatul, daca dupa 50 de metri zicem ''gata nu mai pot''... laughing

| Crys_Cristina_1988 a răspuns:

Putine dupa parerea mea. Concluzie: Sa se repete operatinea in toate formele posibile pana la rezultatul dorit. laughing

| Sasham a răspuns:

Contează de parteneri ((:

| RAY a răspuns:

Omul arde calorii non stop doar rata metabolica creste, personal nu cred ca mai mult de 100 de calorii

| ziftode a răspuns:

Cred ca ai pus o intrebare muuuult prea generala

un "om" poate sa fie o femeie dedesubt care nu se misca mai deloc si care poate are un singur orgasm sau doar il mimeaza ca sa satisfaca... clientul, si deci consuma un minim de calorii

sau poate sa fie un barbat care vrea sa isi satisfaca iubirea vietii dupa ce a fost plecat din tara, asa ca s-a antrenat noua luni in fiecare zi la fleshlight ca sa aiba stamina (am scris corect FLESH nu flash, nu stii ce e aia, ma bucur, sincer, insa daca stii ce e aia, atunci stii si ca principalul scop nu e sa inlocuiasca femeia ci sa dezvolte stamina), asa ca rezista toata noaptea si numai el face miscare, asa ca arde mai multe calorii decat la maraton.

| Emilian65 a răspuns:

Multe. De ordinul sutelor sau miilor.