| Ioana01019 a întrebat:

Câte zile poate să întârzie menstruația la un ciclu neregulat? Tin sa mentionez ca durata intre cicluri este intre 38-39 zile. Astazi e deja a 38 a zi si inca nu mi-a venit.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un ciclu NEREGULAT vine cand vrea el, in functie de organismul femeii, poate veni la 4-5 saptamani sau chiar la 4-5 luni.

Cuvantul "intarziere" nu exista si nu face nici un sens la ciclurile de tip NEREGULAT, doarece nu are cum sa intarzie ceva ce nu vine niciodata la data fixa, venind intotodeauna la alta data, neputand fii estimat sau calculat de nici o aplicatie sau calculator de pe pamant.

Cand ai ciclul de tip NEREGULAT apai faci sex numai protejat cu prezervativ, fiindca ovulatia si perioada fertila pot avea loc oricand, fara ca cineva sa stie cand sunt, avand risc de sarcina tot timpul.

Daca ai avut sex neprotejat, atunci fa un test de sarcian DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Mereu am folosit prezervativ.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana01019):

Nu cred ca ai motiv d eingrijorarea daca ai facut nuami sex protejat.
Cat despre ciclu neregulat, ala vine cand are el chef, nefiind o lege sau vreun motiv sa te ingrijorezi, fiindca este NEREGULAT.

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Pana acum durata intre cicluri la mine era undeva la 37-39 zile. si astazi e a 39 a zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana01019):

Parca ti-am lamurit cum este cu ciclul neregulat, nu?
ca vine la 36 -37-39 sau 50 de zile, nu are nici o importanta, ca tot neregulat ramane.

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc!

| dullcat a răspuns:

Nu exista o regula, de aceea se numeste ciclu neregulat.

| KKK111 a răspuns:

Ai facut sex neprotejat si iubitul tau a ejaculat in păsă?

| Ioana01019 explică (pentru KKK111):

Nu. Am facut sex cu prezervativ, insa acesta oricum isi dădea drumul afara