| julz a întrebat:

Ce anticonceptionale as putea lua asemanatoare cu Novynette`ul? ( sa fie cu o concentratie mai mica de hormoni etc. )

Momentan nu am cum sa ajung la ginecolog si trebuie sa incep sa le iau cum mi se termina menstruatia.
Am folosit Novynette si m-am simtit foarte bine de la ele, nu am avut nicio neplacere si mi-a venit menstruatia la 3 zile dupa terminarea foliei.In a 7a zi ar trebui sa incep sa le iau din nou ( conform prospectului), insa am auzit ca nu se mai gasesc pe piata. Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Da la ce folosești anti concepționalele? Nu știai că cea mai bună metodă de evitare a unei sarcini, este abstinența? Dacă nu faci sex sigur, nu rămâi gravidă. Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid în vaginul tău iar nu rămâi gravidă. Anti concepționalele dereglează urât metabolismul, iar pe termen lung au urmări urâte. Mai este treaba cu steriletul dar nici aia nu este teribil de bună pe termen lung. Mai citește sexologie. Mai gândește-te. Dacă faci sex și nu ajunge nici măcar un singur spermatozoid, în vaginul tău, nu rămâi gravidă. / Un bărbat versat poate să bage în orgasm o femeie, cu degetele. / O femeie în orgasm, poate face mai lesne sex oral. / După ce ejaculează un bărbat, trebuie să facă și pișu ca să spele eventualii spermatozoizi ramași pe canal și evident să spele cu apă și oțet băiețelul. Spermatozoizii mor în mediu acid. După ce se spală foarte bine cu apă cu oțet, trebuie să se spele și normal, ca să nu aibă usturimi de la soluția de acid acetic.(oțet)./// Mai asociezi astea cu protecția biologică reală, cu utilizarea prezervativului, cu spălătură vaginală acidă./// Da chiar la ce folosești anti concepționalele, spre a îți deregla metabolismul?/// Tu ai auzit de act sexual întrerupt, cu circa 5 minute înainte de ejacularea bărbatului? ( El își propune să oprească cu 5 minute înainte, dar în practică o face cu 2-3 minute înainte.) /// Asociind mai multe metode anti sarcină poți renunța la anticoncepționale cu totul. Totuși este bine să discuți cu un medic specialist, privind ce implicații poate avea renunțarea bruscă la anticoncepționalele respective.

| julz explică:

Si totusi nu renunt la anticonceptionale pentru ca era sa am surprize si prefer sa ma protejez si asa. Si la 18 ani nu cred ca este indicat sa recurg la sterilet. Multumesc.

| julz explică:

Si nu stiu de unde ai auzit tu, dar sa stii ca poti ramane insarcinata si in momentul in care nu ejaculeaza in tine de la lichidul preejaculator. Mai documenteaza-te si dupa da-le sfaturi si altora. Si faza cu degetul : ai putea sa faci tu asta si sa-mi spui dupa cum reusesti cu abstinentawinking