| anonim_4396 a întrebat:

Ce anticonceptionale de a 2 a zi sunt bune de luat

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai cel indicat de medic. Niciodata NU se ia un astfel de preparat extrem de periculos dupa ureche, fara consult ginecologic in prealabil.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Postinor. Este un contraceptiv de urgenta. Cu cat se adminisreaza mai repede, cu atat mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Contraceptivele de a doua zi nu se iau decât maxim de 2 ori într-un an calendaristic.
Ele au fost făcute pentru evenimente total neplăcute în viața unei fete sau femei: violul, dar mai nou se folosesc și de persoanele care nu sunt sigure că metoda aplicată este de peste 95-98% eficace.
Ca denumire: Postinor, sunt în număr de două pastilițe; prima se administrează în primele 24 de ore de la contactul neprotejat obligatoriu și următoarea la maxim 48 de ore. Intervalul total de timp nu trebuie să depășescă 72 de ore luate ambele pastiluțe.
Mergi la un centru de planing familial pentru mai multe informații privind metodele contaceptive.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciunul.