| nimeni_1451 a întrebat:

Ce anticonceptionale sa folosesc, sunt bune, au efecte negative asupra organismului?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Anticonceptionalele t-i le da medicul ginecolog, dupa ce-ti face niste analize. Eu nu le-as recomanda pentru motivele date de psihosex+altele... Trebuie sa ai o sanatate de fier... Daca te imbolnavesti si iei antibiotic trebuie sa folosesti o metoda suplimentara de protectie. O metoda de contraceptie care nu-ti afecteaza organismul este prezervativul... si eventual sterilet... dar prezervativul are si avantajul de a te proteja de boli.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pre-zer-va-ti-ve! Pastilele sunt doar anitbaby, te mai pot si da peste cap, sau te ingrasi, nu te protejeaza si de boli venerice! Nota bene!

| Orannginna a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti medicul inainte si el iti va recomanda anticonceptionalele potrivite metabolismului tau. Nu incerca sa le iei asa din auzite pentru ca noi suntem diferite si corpul tau reactioneaza diferit la medicamente/substante fata de corpul altei/altor fete de varsta ta si apoi iti pot provoca efecte adverse, uneori cu consecinte grave. Dar cel mai bine e sa folosesti preservativul, e 99% sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la un consult ginecologic și în urma investigațiilor vei primi un contraceptiv în funcție de nevoile tale.
Niciodată nu se ia după ureche, intri în prima farmacie și cumperi unul care ți-a plăcut denumirea sau a fost mai puțin costisitor.
Contraceptivele sunt pe bază de hormoni, și sunt de trei feluri: monofazice, bifazice și trifazice.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce int? Singuru care iti poate raspunde este medicul ginecolog!