| b3to7 a întrebat:

Ce ar putea sa insemne cand cel mai frumos vis al meu a devenit un cosmar? In dimineata aceea am simtit un gol in stomac dupa ce o fata necunoscuta mi-a aparut in vis, era foarte frumoasa, ne plimbam mereu impreuna, eram foarte fericiti, ne daruiam unul altuia saruturi placute, fara sa fie vorba de sex.Dar atunci ea a murit am fost distrus parca tot ce era frumos se terminase dar, parca eu stiusem mereu ca se va intoarce si ca prin minune a aparut inapoi era ca un fel de inger prima data cand o vazusem pe nisipul de langa mare I-am oferit cel mai lung si placut sarut dupa care am plecata acasa si am fost foarte foarte fericiti si visul se incheie aici.M-am trezit dar ca prin minune, nu puteam sa mai dorm. Ce ar trebui sa insemne acest vis? Cred ca pare foarte important este primul de genul acesta ce ar putea sa insemne.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Visele au legatura cu ce ti s-a intamplat si cu viata ta. Un vis poate fi o incercare a creierului tau sa rezolve probleme si este destul de usor de interpretat.

Uite cateva repere care sa te ajute:

- fata necunoscuta - reprezinta noul, o parte a ta inca neexperimentata, poate fi compasiune, dragoste

- fata frumoasa - aspectul de mai sus este important pentru tine, simti ca transformarea ta trebuie sa se finalizeze cu succes

- plimbarea reprezinta progresul, increderea, incercarile, dar inca nu ai ajuns undeva

- saruturile reprezinta probabil suportul de care ai nevoie, te motivezi singur, sau poate ai nevoie de motivatie si incurajare, pot insemna si cooperare sau poate e vorba doar de un crush

- moartea in contextul visului tau este schimbarea pozitiva, partea inocenta a personalitatii tale se transforma

- ingerul (un fel de) - reprezinta siguranta sau nevoie de protectie si siguranta, rezultatul care nu prea stii cum arata

Have fun!

4 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Multumesc pentru funda happy.

Sa-ti explic si partea cu gol in stomac / fluturi in stomac ca sa intelegi mai bine mesajul care il transmite.

Senzatia este rezultatul secretiei de adrenalina. Adrenalina te ajuta sa fugi sau sa te lupti. Reactia de fuga sau lupta este o reactie normala a organismului care te ajuta sa fugi dintr-o situatie pe care o percepi ca periculoasa sau sa te confrunti cu ea.

Adrenalina se secreta in urma anxietatii. Teama de necunoscut este insa OK. O sa supravietuiesti happy.

Teama apare pentru ca o nevoie a ta nu a fost inca satisfacuta. Identificarea nevoii este importanta ca sa te intelegi mai bine pe tine.

Teama iti transmite doua mesaje importante: un pericol perceput (real sau imaginar) si/sau iti arata ce este important pentru tine.

Teama este un obstacol daca nu intelegi bine mesajul care ti-l transmite. Cand incepi sa intelegi, pe langa faptul ca devii mai matur la minte, gasesti mai usor solutii.

| b3to7 explică (pentru seth2016):

Iti multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat sper ca in timp caracterul meu se va schimba deevenind mai sociabil si mai placut pentru cei din jurhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai uita la telenovele inainte sa adormi.

| Biu009 a răspuns:

Inseamna ca ai o imaginatie foarte bogata.
Una dintre cele mai importante funcţii ale somnului, consolidarea amintirilor, se realizează prin visare.
Somnul poceseaza gandurile tale si le aseaza intr-un context nou.
Dovedit stiintific.
Poti sa cauti mai multe detalii despre vise pe internet daca esti interesat.