| Ana a întrebat:

Ce ar trebui sa faca o fata dupa dezvirginare? Trebuie sa se duca regulat la ginecolog? Sau spuneti-mi voi dupa parerea voastra ce ar trebui sa faca, in asa fel incat sa nu apara dupa aceea complicatii?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa se duca regulat la ginecolog. Primul consult este recomandat a se face in primele 3 saptamani dupa inceperea vietii sexuale. Ulterior, ginecologul va stabili frecventa vizitelor, cam la 6 luni daca inceperea vietii sexuale s-a produs inainte de 18 ani si cam la 12 luni daca s-a produs dupa 18 ani.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mare grijă la igienă, la medic te duci o dată pe an sau ori de câte ori este nevoie, aplicarea corectă a metodelor contraceptive.
Pa, pa.

| cristi202 a răspuns:

De ce sa apara complicatii? Totul poate fi absolut normal. Doar ca nu mai e virgina.
A, poate eventual sa faca ceva. Sa continue ce a inceputhappy!

| TheMihutz a răspuns:

Pai sa se duca la baie sa se spele...straight face

| roberta_7421 a răspuns:

Buna! dupa ce ai avut primul contact sexual e obligatoriu sa mergi la un medic ginecolog pentru un control. parerea mea e ca ar trebui sa mergi la 2-3 luni, daca nu poti mai des, la cate un control de rutina, doar pentru a nu aparea probleme sau complicatii si pentru linistea ta in acelasi timp.eu asa fac si mi-e foarte bine pentru ca am aflat foarte multe lucruri noi pe care nu le-as fii aflat de la o prietena sau citind in vreo revista ceva.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu stiu sunt in aceeasi situatye am avut primul contact sexual si nu stiu dupa cat tymp o sa-mi vina ciclul