| Ramona2406 a întrebat:

Ce ati face daca fostul prieten ar vrea sa ramaneti amici? Ati suporta sa stati langa el si sa stiti k nu va mai fi al vostru?

21 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, fix prin asta am trecut eu nu demult... e foarte greu, pentru ca era atat de aproape de mine, dar in acelasi timp departe pentru ca desi vorbeam cu el si il vedeam mi-era foarte greu si ma durea ca nu puteam sa il sarut, sa il imbratisez...ma durea ca sunt o simpla amica, dar el oricum mi-a propus sa fim amici, dar niciodata nu pot fi amica lui atata timp cat inca exista sentimente, e imposibil sa fiti amici buni, eu nu cred ca voi fi amica lui, atat timp cat inca tin la el, si ce greu imi vine cand vad ca vorbeste cu altele si rade, glumeste, se distreaza, si eu sunt ca si cum as fi in plus, e un sentiment...eu zic ca nu e bine sa fi amica unui baiat daca inca tii la el, daca nu mai tii atunci e ok, dar cat timp tii la el mai bine nu, ca mai mare e suferinta sa stii ca e langa tine dar nu e al tau...

| CevaNormal a răspuns:

Sigur ca da! daca am fost cu ea si nu am simtit nimic important pentru ea, atunci pot sa stau langa ea fara probleme. Cite cazuri de astea am avut! Insa cand merge vorba despre o iubita, dragoste, atunci asa ceva este imposibil, cel putin pentru mine

| fabiola a răspuns:

De ce nu? Trebuie intotdeauna sa-ti cunosti limitele, indiferent de postura in care te afli.In viata ai colegi, ai prieteni, ai iubit.

| madalicious a răspuns:

Normal ca da. daca nu mai simt nimic pentru el...as suporta cu brio daca as mai simti ceva pentru el l`as evita. din rasputeri.

| lia a răspuns:

Depinde de relatia pe care ati avut-o. Daca a fost o pasiune trecatoare si v-ati despartit de comun acord, sau a fost dragoste adevarata.
Mai greu se pot intelege, ca amici doua persoane care s-au iubit candva.

| Linda a răspuns:

Dupa mine pot fi amici doar daca fiecare din cei doi fosti au o relatie de care sunt foarte multumiti. Altfel, mai ales pentru cel care a fost parasit e dureroasa prezenta si nu merita sa sufere. Se intalnesc poate, se saluta civilizat, dar nu vad de ce ar alege sa mai petreaca timp impreuna.

| marsy a răspuns:

daca mai simt ceva pn el. aflindu-ma linga el. sufar in tacere. daca e departe de mine e mult mai bine...

| georgiana a răspuns:

Da, se poate! este foarte greu, numai gandul ca nu mai este al tau si alta fata/baiat iti ia locul te innebuneste(in cazul unei relatii de lunga durata)...ramane intr-un colt de suflet.
Cel putin te bucuri ca este fericit, iar ceea ce nu ai putut tu sa faci, probabil o va face urmatorul/urmatoarea...asta e, viata merge inainte!

| theodoraafi a răspuns:

Buna... eu una... am patit asta. si sincer mi-a fost foarte greu.
mereu l-am considerat mai mult decat un amic si mi-a fost greu sa nu ii zic "te iubesc" "mi-a fost dor de tine" "vreau sa fim impreuna mereu"... nu stiu... eu nu reusesc. desi am ramas amici nu am mai vorbin de aprox 7 lunisad

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Poate as spune sa fim doar.prieteni dar in mine ar fi cu totul si cu totul altceva asta mai ales daca l-am iubit... daca a fost ceva de moment.credd ca da.

| Mixed a răspuns:

Wow...intrebarea perfecta ...prin asta trec in momentul de fata ...fostul prieten mi-a cerut sa fim amici ...nu pot accepta asta... mi-e extrem de greu ...pentru ca inca mai sunt ceva sentimente la mijloc...si el mai are... dar are alta prietena ...si mereu imi spune sa fim amici .deoarece... el asa vrea si crede ca e bine pentru el...
Ma intreb... e bine pentru el... dar pentru mine?

| ingerash_1766 a răspuns:

Da, as accepta, uneori, nici nu sti cate descoperi langa un baiat care tie doar amic. poti sal cunosti mult mai bine asa, cel mai greu e sa nu poti sa te apropii de el decat ca si amic.eu am ramas amica cu fostul, si asa ne-am impacat de repetate ori, chiar daca eu niciodata nu i-am aratat ca as tine la el.

Răspuns utilizator avertizat
| danim7 a răspuns:

NU, nu cred ca as putea sa stau langa acea persoana atata timp cat inca mai simt ceva pentru ea pentru ca ma va distruge de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as suporta, asta e, sunt mai ingusta la minte.Cum adica, am fost iubiti si acum sa stau langa tine ca langa mama? Sa-mi imaginez ca esti doar amicul meu? nu, nu accept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? E de apreciat initiativa lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Întotdeauna trebuie să lăsăm loc de bună ziua, indiferent de situaţie.
Se întâlneşte munte cu munte, dar om cu om!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca m-am gandit l asta vreodata si st sigur k nu voi ajunge in asa hal vreodata (pentru ca atunci nas mai fi eu) dar daca as avea un fost prieten si miar cere s fim doar amici as fi foarte bucuros ca am treqt d aceea perioada...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincera nu as potea nikiodata

| laurentiu2qq a răspuns:

Problema mare este ca atunci cand il vei vedea in breatele la alta nu va fi deloc bine sau invers si eu consider ca cel mai bine este sa nu va mai vedeti o perioada de tp mult succes in dragoste

| cristinutza_8974 a răspuns:

Nu am auzit de nimeni care sa se desparta si dupa aia sa ramana amici. Majoritatea cuplurilor dupa despartire nu mai vor nici macar sa-si auda vocea la tel, din moment ce sunt despartiti... pai daca ramaneti amici inseamna ca pe degeaba v-ati despartit...