| krisstinka a întrebat:

Ce credeti despre gelozie? La ce duce gelozia? E bine sau e rau cand e gelos?

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

Cu totii stim ca gelozia reprezinta cea mai mare problema dintre cupluri.De aici pleaca totul, scandaluri, certuri, conflicte puternice. E de preferabil sa nu existe gelozia excesiva, de fapt de nici un fel.Este opusul increderii in persoana iubita.

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, daca esti gelozia este un semn ca iubesti si ca iti pasa de cineva.Gelozia este un sentiment normal atata timp cat nu e exagerata si nu devine o obsesie, sa fie o gelozia obsesiva, atunci nu e deloc bine, trebuie sa ai incredere in persoana iubita, dar putina gelozie nu strica, gelozia e o atentionare ca iti iubesti partenerul/a si ca vrei sa il/o pastrezi numai pentru tine, sa iti aperi teritoriul, e normal sa exista putina gelozie daca ai motive, dar daca nu ai motive atunci nu are rost.

| Razvan a răspuns:

Daca e moderata e ok. Un pic de gelozie condimenteaza relatiatongue
Dar daca gelozia e vecina cu paranoia e grav.Se duce naibii linistea, intelegerea si treptat dispare si dragosteabig grin

| nobody_9468 a răspuns:

Depinde... daca e exagerata nu duce la nimic, insa putina nu strica nimanui!
Daca exagerezi in gelozie si dai in posesivitate, relatia poate ajunge in stadiul de despartiresad, stiu ce zic...acesta a fost motivul din care m-am despartit eu si din pacate nici macar nu ma inselase, dae acum totul s-a terminat.Am invatat sa nu mai fiu atat de posesiva si sper ca ultima "experienta" sa'mi fie de folos pe viitor, altfel este posibil sa pierd si alte persoane importante din viata mea. Mi'a ajuns sa'l pierd pe el dintr'o prostiesad

Bafta.

| lostcontrol12 a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca gelozia nu duce la nimic bun.si pe deasupra te si distruge pe tine ca om. Suferi, plangi, te kinui.si pentru ce?

Am invatat ca cel mai bine este sa ai incredere in persoana iubita pana cand aceasta face "acel" pas gresit si iti dovedeste ca nu te iubeste.Atunci ai toate motivele din lume sa spui "pa"!

| Ana a răspuns:

Asta insemna ca te iubeste, cred ca oricine este gelos at cand iubeste.

| imiplacemov a răspuns:

De cele mai multe ori gelozia apare atunci cand iubesti, si este moderata. Asa face bine. Dar daca persoana geloasa exagereaza din bine se ajunge la rau.

| valycretu a răspuns:

E bine inseamna ca te iubeste! dar sa nu se ajung la certuri de la o gelozie de nimic!

| sevraj_1212 a răspuns:

Dupa parerea mea orice este bun cu moderatie! adica este bine sa fii gelos insa sa nu exagerezi pentru ca influenteaza mult comportamentul tau si astfel cel/cea de langa tine se va simti sufocat/a! happy