| sylver69 a întrebat:

Ce credeti "gelozia" este mai degraba un aspect negativ care duce la certuri, sau poate fi folosita ca o arma atunci cand relatia devine monotona?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este un sentiment normal atata timp cat ajuta relatiei, cat o mentine, cat te ajuta sa nu uiti de nevoile partenerului ca el/ea sa se simta iubit, cat te face sa lupti pentru acea relatie.
Cand gelozia depaseste limitele normalului, apare neintelegerea, lipsa increderii, suferinta si chiar distrugerea iubirii. Inainte de a acuza ca partenerul este gelos, trebuie sa te analizezi pe tine insuti si sa descoperi daca nu cumva chiar tu ii dai motive de gelozie prin comportamentul prea liberin sau indiferenta etc. Gelozia exagerata poate aparea din lipsa increderii in sine, a lipsei de stima fata de propria persoana si din teama ca partenerul/a poate gasi si in alte persoane aceleasi calitati pentru care esti tu iubit. Gelozia in limita normalului poate mentine relatia iar gelozia exagerata o poate distruge. Gelozia provocata ca arma impotriva monotoniei, este o mare greseala pentru ca poate pe moment iti aduce satisfactie, partenerul este mult mai atent cu persoana ta, dar in timp intervin certuri, neincredere si despartire. Daca aceste probleme nu pot fi rezolvate este necesar ajutor specialitate. Este un subiect prea vast si este nevoie de un specialist care sa raspunda complet.

13 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Eu am considerat dintotdeauna ca persoanele geloase nu sunt stapane pe sine, nu sunt sigure de calitatile lor, de puterea lor, de farmecul lor, de tot ceea ce ar putea face persoana de langa sa ramana cu ei/ele.

| Encore a răspuns:

De acord cu nekane

| emi a răspuns:

Gelozia.eu cred in ea.Desigur poate fi negativa, insa in anumite momente poate fi distractiva si tandra, ca si acele momente cand perechea se pune putin dificila si-ti dai seama ca dupa atata timp inca te doreste si ii frica sa te piardahappySi cand nu recunoaste, si doar iti da un zambet la intrebarea:'esti gelos, pui?', devine adorabil.laughing

P. S.:Sylver, ne pui mintea si inima la treaba...reusite intrebarilaughing

| lacrimi a răspuns:

E bine sa fii gelos, dar intr-o anumita masura.Nu poti totusi sa fii nepasator, sa fii indiferent fata de anumite actiuni ale persoanei iubite.

| Andraa_3088 a răspuns:

Cum am mai spus, gelozia excesiva este un aspect negativ, care da, duce la certuri si la multe alte lucruri urate. In cantitati mici, ea coloreaza o relatie. Insa, de ce sa ajungem sa folosim gelozia ca o arma atunci cand se asterne plictisul si monotonia? Sunt atatea alte lucruri pe care nu le-am facut niciodata.

| Danutz_8401 a răspuns:

Scuze ca nu-ti pot raspunde la intrebare dar gelozia este un aspect pozitiv deoarece. EX ( daca eu sunt gelos ii demonstrez 25%-30% prietenei mele ca tin la ea ) daca esti gelos e de bine...

| fluturashmulticolor a răspuns:

Gelozia este o emotie pe care o resimtim atunci cand credem ca partenerul ofera altcuiva ceea ce consideram ca ni se cuvine numai noua � iubire, atentie etc. Gelozia inseamna, de asemenea teama, teama de a nu il pierde pe celalalt.

mie mi se pare un aspect negativ.straight face
adica sti cum se zice ca "daca nu esti gelos inseamna ca nu iubesti"...
deci tot ce trebuie e sa ai in tine o gelozie normala si nu excesiva.
:X

| carlita_4462 a răspuns:

Un gram de gelozie nu strica

| matei_8120 a răspuns:

Mai demult, nu mai stiu sigur cum s-a intamplat de am ajuns la discutia asta, dar eu eram gelos pe un amic bun pentru ca statea cu altcineva mai mult de vorba si se juca cu el. El si-a dat seama si m-a intrebat daca sunt gelos si i-am zis ca da. Spre surprinderea mea el a fost foarte fericit, l-am intrebat de ce e fericit si mi-a spus ca este fericit pentru ca tin la el. Mi-a spus ca daca vreau nu o sa mai vorbeasca deloc cu persoana respectiva.Cand am vazut ca ar face asta pentru mine i-am spus sa se comporte normal cu persoana respectiva dar sa stea cu mine mai mult.De atunci cred si eu la fel... daca cineva e gelos pentru ca stau cu altcineva si nu cu el inseamna ca ma considera prieten bun si ca tine la mine.(poate intr-o relatie cu o fata este altfel dar nu cred ca este asa mare diferenta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este un cutit cu 2 taisuri...in anumite situatii poate salva relatii iar in altele le poate distruge definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi utila atat timp cat nu deranjeaza.si nu se exagereaza.gelozia e buna "consumata"in proportii mici... dac esti exagerat de gelos...nu poti ajunge la un consens cu cel de langa tine...si astfel. vor aparea numai discutii...si certuri...cand relatia devine monotona.nu cred ca gelozia este o arma...mai mult rau face...trebuie sa faci ceva sa readuci atractia si buna intelegere in relatie ...comunicarea este un atuu... prin comunicare si incredere poti sa faci ceva.nu prin gelozie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia arata ca partenera ta tine la tine sau chiar te iubeste...nu strica sa fii gelos... dar nici nu trebuie sa exagerezi cu gelozia pentru ca nu e bine...si nici partenerei nu ii place asta...nu poti fi nici indiferent pentru ca asta raneste cel mai mult...cand esti indiferent inseamna ca nu iti pasa de persoana care iti este alaturi...

| uncopil a răspuns:

Gelozia in primul rand este printre primele motive care se cearata un cuplu nu poti sa vb cu un alt baiat sa dansezi k altcineva intr-o diskotek trebuie sa stai tot timpul k el pentru a evita certurile k el/ea. un sfat pentru toti nu va indragostiti de baieti/fete geloase/i o sa aveti un chin k el/ele asa ca bafta