| alexandruanghel a întrebat:

Ce culoare are urina unui om perfect sanatos?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Galben palid
Aceasta este culoarea normală. Arată că organismul este sănătos şi bine hidratat.
Dacă urina este complet transparentă înseamnă că bei prea multă apă.
Galben închis
Este o culoare normală, însă ar putea indica o uşoară deshidratare. Poate că ar fi cazul să bei un pahar de apă.
Culoarea chihlimbarului sau a mierii
Această culoare arată faptul că organismul este deshidratat. Este absolut necesar să bei suficientă apă.
Maro sau brun
Ai putea să suferi de o boală de ficat sau de o deshidratare severă. Bea suficientă apă şi consultă medicul dacă această culoare persistă.

Culoare roşiatică sau roz
Ai mâncat sfeclă, afine sau rubarbă recent? Dacă nu, s-ar putea să ai sânge în urină. Ar putea să nu fie grav sau ar putea fi semnul unei boli la rinichi sau prostată, al unei infecţii urinare sau chiar al unei intoxicaţii cu mercur. Este cazul să mergi urgent la doctor.