| anonim_4396 a întrebat:

Ce este ecografia intravaginala? se recomanda in urma unui consult ginecologic daca nu esti insarcinata? pentru ce se face?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se face pentru a vedea mai bine endometrul, ovarele si trompele uterine, pentru a exclude o sarcina extrauterina, o anexita, ovare polichistice. Se foloseste o sonda subtire, cilindrica, cam cat o carioca groasa care se inveleste intr-un prezervativ, se lubrefiaza bine si se introduce in vagin. Astfel, examinarea se face prin peretele subtire al vaginului, nu prin peretele abdominal semnificativ mai gros.

auran
| auran a răspuns:

Ai primit deja raspunsul as mai adauga, ca unii ginecologi prefera ecografia intravaginala deoarece pot depinsta mult mai clar eventuale chisturi ovariene sau rani pe uter - in cazul in care esti virgina nu se recomanda acest tip de examinare...

Laur
| Laur a răspuns:

Se face pentru ca aduce mai multe informatii decat o ecografie abdominala. Nu influenteaza dezvoltarea normala a sarcinii.

| shishilik a răspuns:

Eu am facut asa ceva, si nu am patit nimic. Pana la urma, daca ar face rau, s-ar mai utiliza asa ceva?happy

| lencikk a răspuns:

Ecografie realizata cu ajutorul a unei sonde ecografice care se introduce in vagin si care permite vizualizarea organelor genitale interne, si a unei sarcini incipiente...si sa raspund si la intrebare...eu una nu am facut dar am auzit ca nu este ff recomandat sa faci am auzit cazuri care de la aceste ecografii au pierdut sarcini...eu te pup si iti urez noroc...cauta pe google si vei gasi... te pwpik dolchekiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ecografia intravaginală este un examen realizat cu o sondă ecografică care se introduce în vagin și care permite vizualizarea organelor genitale interne, sarcini anticipate.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avind uterul in retroversie am facut automat echografie intravaginala dar nu ca ar fi fost o urgenta ci am vrut eu sa vad daca bebelinul este acolo unde trebuie... dar acum privind in urma regret acest lucru pentru ca n-o sa stiu niciodata daca nu chiar aceasta echografie a ajutat la pierderea sarcini, asa ca acest subiect este cam dureros pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai am 21 de ani si am facut si eu ecografia asta la 9 sapotamani si mia apasat si cu mana pe burta nu stiu de ce? dar e prima sarcina si sper ca totul sa decurga bine... dati-mi un sfat va pup