| Andrei69Zeu a întrebat:

Ce inseamna discharge verde? Dar galbui? Este vreo boala? Multumesc

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

"Discharge" inseamna scurgere de puroi, o secretie, o materie infectata care se scurge dintr-o rana sau cavitate.
Da, atata vreme cat este ceva de culoare galben sau verzui inseamna ca este prezenta o infectie sau boala cu transmitere sexuala.
daca ai avut sex neprotejat si ai aceasta scurgere din penis, de culoare galben-verzui, atunci este clar ca ai luaat o boala cu transmitere sexuala, posibil gonoree (sculament), ori trihomonas.
In acest caz este important sa ajungi la un Medic de Boli Dermato-Venerice care iti face analiza la acea secretie, ca sa stie exact cu ce ai fost infectat si sa-ti dea tratamentul/medicatia stricta pentru boala pe care ai contactat-o.