| iEmonel a întrebat:

Ce inseamna dragostea? Eu unul sunt scarbit de toti care spun prea usor "te iubesc". Chiar exista dragoste sau e doar o atractie?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dragostea, acel sentiment care este intre 2 persoane care se plac: cred ca e doar o fantezie. In ziua de azi te astepti mai mult de la o curva in casa ta decat o fata linistita care e greu de gasit.

| Flav a răspuns:

Cei ce-au simtit-o, nu ti-o pot descrie in cuvinte.
Cei ce n-au simtit-o, nu cred in dragoste, neaga cu desavarsire existenta ei.
Eu spun doar:...

| Yaguar a răspuns:

Dragostea exista. Numai ca nu toti o simt.
Cei care spun ca nu exista au dreptate in felul lor, fiindca ei nu au simtit acest sentiment niciodata si atunci nici nu pot spune ca exista. Ear cei care o simt, au o senzatie inxeplicabila, ea doar se simte dar sa o explici nu se primeste.(Cum a scris Lara1994 : vezi lumea in roz... la fel este o fila a dragostei).

| TVD13 a răspuns:

`dragoste`
`Oh m-am indragostit de tine la prima vedere`...Serios?
Cn o fi inventat prostia asta cu dragostea. Nu exista Dupa parerea mea `dragostea` e doar o atractie intre doua persoana. Peste cv timp te plictisesti si zici...`Pa mi-a facut placere. Ne vedem din nou la vara ca sa ne indragostim`laughing)))

| cristyblondu a răspuns:

O mare minciuna mawinking cine spune asa dupa 2 zile sau o saptamana stii ca te iubesc minte de ingheata apelewinking

| smilegirl a răspuns:

Dragostea e un sentiment pe care il traieste orice tanar. Dar de multe ori acest sentiment provoaca suferinte.
Dragostea nu numai ca este un sentiment pe care-l traieste orice om, ci am putea spune ca ea este insasi viata si scopul vietii. Depinde in ce fel intelegem noi dragostea. Pentru ca exista mai multe definitii ale acestui sentiment. Fiecare popor, cultura, au definit-o din punctul lor de vedere. In intelesul obisnuit, deja consacrat, dregostea este relatia dintre barbat si femeie, care de cele mai multe ori se limiteaza la una trupeasca. Aici am putea opune o atitudine pe care o numim moralista, adica dragostea la nivel de suflet, spirituala - platonica si dragostea afrodisiaca, adica trupeasca. Dragostea Exista doar atunci cin @ persoane nu numai se iubesc cu adevarat,ci sunt si sinceri unul cu celalalt, este atunci cand nu pot unul fara celalalt, cin este o stima reciproca)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu e DRAGOSTE.
Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
(っ◕‿◕)っ ♥

| Ramona1 a răspuns:

Atractia este una, dragostea cu totul altceva.In prima faza,da,te simti doar atras/a de o anumita persoana,dar pe parcurs vin si sentimentele.Cei ce raman doar la stadiul de atractie inseamna ca nu vor cu adevarat persoana aceea. Dragostea exista,altfel nu ne-ar mai lipsi cel pe care il iubim,nu ne-am mai gandi doar la el, nu l-am mai vedea ca pe cel mai frumos lucru care ni s-a intamplat, nu am mai suferi.Sunt multe aspecte care nu s-ar intampla daca nu ar fi dragoste la mijloc.Atractia trece mai usor, insa dragostea poate dura toata viata.

| Fishhh a răspuns:

Hormoni, Potrivire de caracter, sau diferente prea mari in carcater.Se stie ca omul iubeste/place ce e diferit

| iEmonel explică:

Exact TVD13. Eu mi-am permis o singura data in viata sa spun "te iubesc" unei persoane care parea ca ma iubeste. Spunea asa frumos ca ma iubeste, ca orice s-ar intampla tot ma va iubi si tot felul de chestii de genul si apoi imi spune ca nu ma mai iubeste. Pai iubirea e ceva ce dai si iei? Sunt doar vorbe. Si nu doar eu sunt singurul care pateste sa nu mai fie "iubit". Sunt atatea despartiri... Mi-a venit acum in minte o melodie veche si in refren era ceva de genul " vorbe spuse prea usor, vorbe care tot mai dor". Daca drafostea e asa "roz", atunci de ce e atat tristete intr-o relatie? Si de ce se diminueaza sentimentele?

| Astaroth a răspuns:

Doar atractiehappy

| Hdanin06 a răspuns:

Dragoste e un lucru minunat care se dobandeste in timp, suferi apoi cand te desparti de cel iubit e chiar cumplit.

| Lara1994 a răspuns:

Nu ai cum sa stii... Pentru mine cand sunt indragostita lumea devine roz si totul este mai simplu si mai usor. Iar persoanele de care spui ca,, te scarbesc" Poate chiar simt asa. Nu ai cum sa stii ce e dragostea pana nu te indragostesti.

| ShyKido a răspuns (pentru Lara1994):

Devine roz. Si daca iubesti ca proasta singura? Si nu e reciproc? Eh? mai e roz.
Atunci e gray si iti tai venele.