| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ovulatie?

Răspuns Câştigător
| Nicol_2691 a răspuns:

Ovulatia are loc atunci cand un ovul (ou) matur este eliberat dintr-un ovar si este pregatiti sa fie fertilizat. Daca acest proces nu se produce, apare sangerarea cunoscuta sub denumirea de menstruatie.
Majoritatea femeilor ovuleaza intre ziua 11 si 21 a ciclului lor, pornind de la prima zi a ultimei menstruatii. De asemenea, ovulatia poate avea loc de mai multe ori in timpul unui ciclu. Ziua ovulatiei difera si ea in fiecare luna

3 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Este aceeasi cu perioada fertila. Este perioada cand femeia are toate sansele de a ramane insarcinata in absenta altor cauze patologice.

| glamour a răspuns:

Procesul prin care ovulul este eliberat din ovar, perioada in care femeia e apta pentru reproducere, atunci poate ramane insarcinata cel mai repede.

| BandOfHorses a răspuns:

Prcesul prin care este eliminat ovulul