| Abcfunny a întrebat:

Ce inseamna pentru voi dragostea(iubirea), dar sexul?

Răspuns Câştigător
| Encore a răspuns:

E vorba de sentimente...
sex faci cu una la care nu ti si nu o iubesti
dragoste faci cu presoana pe care o iubesti tongue

9 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Dragoste inseamna sa ramai langa cuvantul pe care ti l/ai dat iar sex inseamna sa /ti daruiesti trupul celui caruia te/ai dedicat prin casatorie pentru o viata intreaga si viceversa, restul e imperechere ce in plus fata de animale e insotita de sentimente de vinovatie, rusine, murdarire

| Encore a răspuns:

Dragostea nu exista si punct si sexul e cv ce face toata lumea e ceva gen "pipi"...

| Nastia a răspuns:

Dragostea e sentimentul pentru care esti in stare de orice,. iar sexul e doar un lucru c t face sa t simti bine, o placere,...

| want2bMajestic a răspuns:

Sunt totalmente doua trairi diferite...

| canarita a răspuns:

Mai aveti niste intrebari...sex=bagi, faci, peste 9 luni vezi ce iese.
dragoste=peste 9 luni cand iese, amandoi sunteti in culmea fericirii

| LoveForShania a răspuns:

Dragostea este o atractie a inimii, adica atunci cand simti ca iubesti acea persoana. Sexul insa, este doar un lucru. De exemplu: Prostituatele (te rog imi cer iertare pentru acest cuvant) fac sex cu oameni pe care nici nu-i cunosc... dar cand faci dragoste de ce se numeste,, dragoste''...pentru ca atunci cand faci simti ca iubesti acea persoana. Dar cand faci sex, te simti doar bine (sunt virgina dar multe persoane spun ca daca faci sex te simti bine)...

| Lorenyk a răspuns:

Sexul e atunci cand te culci cu cineva doar pentru ca te atrage fizic, dragostea e atunci cand te culci cu persoana pentru care simti mult mai mult decat atractie fizica, persoana pe care o iubesti, cu care vrei sa-ti petreci toata viata.

| pachy a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.

Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.

Multi imi spun: \"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

| bubukid a răspuns:

Dragostea n`are definitie... dragostea nu se spune...se simte... dragostea uenori inseamna suferinta...