| Georgiana55566 a întrebat:

Ce metode contraceptive pot folosi sa nu rămân însarcinată?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomant cu cea mai mare incredere: PREZERVATIVUL, fiind este singurul care nu are efecte secundare, nu modifica hormonal nimic, nu doare, nu musca, nu strange, nu inhiba, dar protejeaza in totalitate de sarcini nedorite cat si de toate bolile cu transmitere sexuala, costand extrem de putin, cat o guma de mestecat, 2 lei.
Sexologii chiar il recomanda in toate partidele sexuale, fiindca poate sa lungeasca partida sexuala, oferind protectia totala, reducand stresul considerabil si conferind satisfactie mai mare decat alte protectii.

| mihai69 a răspuns:

Abstinența e singura metodă 100% sigură.

| Crackman a răspuns:

Exista multe metode de la utilizare de prezervative barbatesti la cele de femeia pana la injectii hormonale, pastile sau vasectomie

| Madaxo97 a răspuns:

Sunt câteva la îndemână, primul este prezervativul, protejează și de sarcină și de boli cu transmitere sexuala, ar mai fi anticoncepționale orale, niste pastile care trebuie sa le iei zilnic la aceași oră ca sa isi facă efectul, te protejează de sarcină dar nu și de boli.
Ar mai fi steriletul, un dispozitiv mic care e introdus în uter printr-o procedură simplă, și te protejează între 7-10 ani de sarcină, nu și de boli, cel de cupru omoară spermatozoizii prin simplu fapt ca e de cupru, și sperma moare in contact cu acest metal, dar exista si sterilet pe bază de hormoni.
Mai sunt si altele, cele de mai sus sunt folosite inclusiv de mine personal, mai sunt inele vaginale( un fel de prezervativ feminin), diafragma, plasture contraceptiv, creme cu spermicid care se aplică local, injecții cu hormoni care se fac la câteva luni sau 1 an, implant contraceptiv în braț, etc.