| Alexandra66669876 a întrebat:

Ce metode exista pentru a face avort avand in vedere ca sarcina este mai mica de 6 saptamani?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea sarcinii se poate realiza incepand din momentul in care sarcina are varsta de cca. 5 saptamani. Intreruperea evolutiei sarcinii la cerere se poate realiza prin doua metode : cea chirurgicala - prin chiuretaj, prin aspiratie sau printr-o operatie cezariana pana la varsta sarcinii de 12 saptamani, ori prin metoda mai moderna, cea medicamentoasa, prin folosirea medicamentul Mifepristone si a unui hormone : prostaglandina in cazul in care sarcina are varsta pana in 9 saptamani. Orice intrerupere de sarcina poate fi efectuata numai/doar de personal calificat si numai/doar intr-o unitate medicala. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o metoda foarte bună, sa nu faci avort și sa îți asumi greșeală. Ce vina are bietul copil ca să îl omori? Nu te judec, deci nu mi-o lua în nume de rău. Nimeni nu este în măsura sa te judece de ceea ce ai făcut ca na, asa este viata: o trăim, ne distram dar mai și suferim. Deci sfatul meu, ar fi sa nu faci avort pentru ca la un moment dat în viata ai sa vrei sa devii mama și este posibil sa nu mai poți! Sunt femei care după avort nu mai pot rămâne însărcinate. Și sunt mii de femei care își doresc sa devina mame și nu pot. (eu sunt una dintre ele) Dacă totuși vrei sa faci acest avort, te sfătuiesc sa mergi la un medic sa nu faci ceva nebunesc de care vei regreta toată viata (dacă mai apuci) este periculos sa încerci sa pierzi sarcina provocându-ti singura avortul. Mult noroc și sper sate gândești la ceea ce ți-am spus!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Avortul medicamentos este cel mai sigur, ginecologul iti va da pastilele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este indicat ca in cazul tau sa fie folosit pe cat este posibil (neaparat) avortul medicamentos. INDISCUTABIL