| Instinkt a întrebat:

Ce parere aveti de postarea asta http://perceptii-si-iluzii.blogspot.ro/2013/11/iti-mai-a mintesti.html? credeti ca persoana careia ii este dedicata....va intelege?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are, intra-devar, foarte multe greseli de ortografie si sintaxa, prin urmare este explicabila ingrijorarea ca textul nu va fi inteles. Eu l-am citit, am avut ceva dificultati, dar in mare am inteles despre ce este vorba, desi e adevarat ca a fost dificil de parcurs pe adesea. Pana la urma, chiar daca persoana care l-a scris nu cunoaste prea bine limba romana si nici regulile de editare a unui text, reuseste sa se faca inteleasa daca esti binevoitor. Deci cred ca da, textul poate fi inteles de orice persoana

| Instinkt explică (pentru Brigaela):

Pot sa scriu corect si crede-ma ca mi-ar fi fost foarte usor sa o fac, dar ideea principala a fost sa expun ideile in asa fel incat sa se inteleaga un oarecare dialog. Toate punctele pe care le-am folosit, au fost momentele cand m-am pierdut printre idei. Cand vorbesti din suflet cu o persoana pe care o ai in fata, dupa parerea mea este imposibil sa o faci fara sa te pierzi si din aceasta cauza sunt acele pauze pe care tu le consideri ''greseli'

| Brigaela a răspuns (pentru Instinkt):

Nu este vorba de puncte, acolo este clar, ma refer la cuvintele ortografiate gresit, la spatiile nepuse unde trebuie sau puse unde nu e cazul, la virgulele puse gresit care fractureaza logica propozitiei, la acordurile facute eronat. Nu are legatura cu vorbirea din suflet, dar tocmai asta ti-am zis: ca in ciuda unei evidente necunoasteri a limbii romane, se intelege ce vrei sa spui si transpare emotia. Merita ca cititorul sa faca efortul si sa corecteze in minte toate problemele tale de gramatica ca in final sa rezulte un test inteligibil.