| asya a întrebat:

Ce parere aveti de sexul neprotejat? parintii pot observa anticonceptionalele si la mine ar insemna razboi in fam! nu am incerct niciodata cu prezervativ, dar prietenul meu spune ca nu e aceeasi placere! si de boli nu se pune problema pentru ca am ff mare incredere in el! mi-am inceput viata sexuala de 2 luni...si nu m-amprotejat niciodata!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau are dreptate in legatura cu prezervativul...nu e aceeasi placere... uite si eu de exemplu nu fac sex protejat de 2 ani(cu iubitul meu) si doamne iti multumesc nu am nicio problema. Si chestia cu anticonceptionalele eu una nu folosesc... pot sa te ingrase sau sa slabesti. O prietena de-a mea foloseste anticonceptionale si din cauza lor s-a ingrasaj si i-a cazut un smoc de par din cap(pur si simplu a ramas cheala in acel loc)

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ca e aberant, si semnifica inconstienta si iresponsabilitate! Adica un mic plus de placere sa justifice toate celelalte riscuri de imbolnaviri grave, unele nevindecabile iar alete mortale! Pai nu-i nesimtit si cine cere, dar si tu - si oricare alta fata care face la fel! - Inconstienta daca accepti asa ceva?! Placerea lui primeaza fata de Sanatatea ta, si Demniatatea ta, de a nu fi fortata sa ajungi sa faci ceva reprobabil?! Ce relatie e aia unde asta e regula?! Stii ca poti sa SI mori! si foarte repede, dupa ce el a plecat, si tu nici sa nu apuci sa-ti dai seama de ce ti-e rau? Exista si tipuri de sperme toxice, incompatibile cu unele organisme, si, facand SOC ANFILACTIC - ca dupa sute de intepatuir de albine - Dispari! Ce incredere?! Poti avea n chestii nasoale fara sa stii (sunt asimptomatice!) si le dai/iei in continuare! In Moldova, un astfel de individ TOXIC, si-a ucis involuntar, dar egoist+inconstient, sotia=mama copiilor lor! desi avusesera multe episoade mai slabe, au ignorat, si finalmente AU PIERDUT! Treziti-va! si PROTEJATI-VA, intotdeuna, pana veti vrea bebe! - altfel, se poate spune ca va meritati soarta! Nici Educatie, nici AutoEducatie?! Doar Placerea lui?>>>>>>>>... Ai auzit de Tandrete?! si Preludiu, si Post ludiu?! PROTEJATI-VA! e suprema dovada de RESPECT SI RESPONSABILITATE!

| psiholoaga a răspuns:

Increderea in persoana de langa nu are nicio legatura. E posibil ca el sa nici nu stie ca sufera de vreo infectie cu transmitere sexuala, fiindca multe nu dau semne. Si daca si el a avut aceeasi fff mare incredere in fosta, iar ea in fostul ei, iti dai seama ce iese... Faceti testele pentru HIV, sifilis, hepatita B si C. In bucuresti, la cabinetul sex costa 120 lei setul. Macar stati linistiti. Parintii observa anticonceptionalele daca isi baga nasul aiurea. Cati ani ai? Incearca sa vorbesti cu ei, daca nu merge, ai grija unde iti tii anticonceptionalele. Prietenului tau ii convine fara prezervativ (intr-adevar, senzatiile sunt un pic mai puternice), pentru ca nu el va face un avort sau nu el e cel ce va tine copilul 9 luni, apoi va naste si se va ocupa de el cel putin 18 ani. Oricat de mare ar fi increderea, iubirea inseamna si sa fii responsabil. Sa ai grija de cel de langa tine, sa luati decizii impreuna pentru binele cuplului. Nu cineva se distreaza si cineva trage ponoasele. Ca sa nu mai zic de ce ar insemna pentru amandoi sa aflati ca sunteti seropozitivi sau ca aveti sifilis. Astea sunt infectii care nu se mai vindeca. Eu zic ca atunci cand iti incepi viata sexuala iti asumi niste responsabilitati. Iar lipsa riscurilor merita, zic eu, pretul unui eventual scandal familial.

cami
| cami a răspuns:

Si eu stiu un caz. Si-a inceput viata sexuala de 3 ani, si nu s-a protejat niciodata! Eu o mai dojenesc, insa ea spune ca merge pe incredere. Acum pana la urma, fiecare face ce poate si ce vrea.

| Psihoyounger a răspuns:

De acord cu alexdop21! Protejeaza-te fato pana nu e prea tarziu. Sau vrei bebe?

Psihoyounger

daniela
| daniela a răspuns:

Riscuri majore de la la o boala (asta daca vreunul calca stramb) pana la o sarcina

| Encore a răspuns:

Ma este indicat sa te protejezi, dar daca ai ff mare incredere in el si folosesti anticonceptionale nu sunt asa mare riscuri, si intr-adevar este mai mare placerea fara prezervativ dar mai mari sunt riscurile, deci ai grija! mult succes

tundenana
| tundenana a răspuns:

Mai bine razboi in familie decat un copil nu? nu e de jucat... ai grija ca un copil sau un evetual avort iti va schimba viata in totalitate... nimic nu o sa fie la fel... nu e vorba sa nu ai incredere in el... trebuie sa ai ca o relatie reusita se bazeaza pe incredere... insa trebuie sa te gandesti la tine, tu trebuie sa te gandesti la tine ca barbatii de obicei cand e mometul contactului sexual numai gandesc... tu trebuie sa fi mai desteapta iar el sa accepte prezervativul daca vrea sa se culce cu tine asa ar fi corect pentru amandoi... cu anticonceptionalele nu cred ca ar fi bine sa le incepi fara indicatia unui medic... sa iei anticonceptionale numai la prescriptie medicala... multa sanatate si ai grija de tine ca nimeni nu se gandesti la tine asa cum o faci tu...

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu te juca, pentru ca ai putea ramane insarcinata. Incearca sa folosesti inelul contraceptiv, dar nu inainte de a merge la ginecolog. Informatii despre acesta vei gasi aici: http://www.csid.ro/sex/contraceptia-trasa-prin-inel-2780152/

| Antonimu a răspuns:

Sfat personal... cumpara haine pentru copil... si crede`ma daca o sa ii zici viitorului tau iubit ca ai facut-o fara prezervativ... te f***e si te lasa... pentru ca o sa fi mereu vazuta cu ochi rai. Dar nu e panica, poti face si sex oral... si anal... ai grija sa nu iei S. I. D. A... daca ai luat, esti PA. succes in continuare.

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Nu as vrea sa te deziluzionez dar stiu foarte bine ce vorbesc, nu stiu cati ani ai dar cu siguranta atunci cand te vei maturiza veirealiza ca nici in tine nu poti avea incredere deplina, cu atat mai putin intr-o relatie adolescentina in care totul e in perpetua schimbare.In plus nu exista placere redusa de prezervativ...sunt doar idei preconcepute, gandeste-te putin si iti vei da seama ca de fapt nerespectarea dorintei tale de a folosi prezervativ este o jignire... ce conteaza pentru el mai mult? Placerea proprie sau placerea amandurora si siguranta voastra? Sa treci prin riscul unei sarcini la o varsta frageda e cel mai terifiant sentiment...crede-ma...asa ca sfatul meu incearca sa-l convingi ca prezervativul este cea mai buna, sigura si de altfel placuta metoda pentru amandoi, SEX NEPROTEJAT NU! Si cu atat mai putin anticonceptionale pentru ca esti inca la inceput si nu stii niciodata ce se poate intampla.Mare greseala sa nu te protejezi...incearca sfatul unui consultant de la un cabinet de planning mai ales daca esti eleva iti va face un consult gratis si vei beneficia gratis si de metodele contraceptive corespunzatoare corpului tau tot gratis! sper ca ti-au fost de folos vorbele mele!

| alexdop21 a răspuns:

Nici sa nu te protejezi niciodata, nu fii fraiera, prietenului tau nu ii se poate intampla niciodata sa ia vreo boala sau tu nu o sa ai niciodata probleme, cat despre parinti, sa nu iti faci griji chiar daca scapi de boli or sa fie mai mult decat multumiti cand o sa le spui ca trebuie sa faci un avort sau de ce nu sa devina bunici! asa ca nu te rog nu te proteja, cu ce ca tine au si altii ce invata

| Misterious a răspuns:

...Sti vorba aia mie nu mi se poate intampla niciodata si atunci se intampla.scuza-ma ca iti spun dar prietenul tau. poate fi un bolovan sa nu spun altcumva.nu e aceeasi placere...adevarat.si nu prea...anticonceptionalele pot avea asupra ta efecte surprinzatoare.cresterea sanilor. eliminarea cosurilor daca exista, si multa alte facilitati. DAR nu te scapa de bolile cu transmitere sexuala...esti de mult timp cu prietenul tau. poti sa dai orice pentru el. poti sa iei orice de la el? o sa te casatoresti cu el? doar tu sti...prezervativul cu sau fara voia lui 99% protectie happy No kinder surprise and no bts tongue

| adeana a răspuns:

Increderea nu prea are ce cauta aici. e posibil sa nu stie nici el daca are ceva. Sunt multe boli care se declanseaza in timp sau in anumite conditii, poate fi purtator al unui virus si boala sa nu fie declansata. Nu mai fi atat de oarba.
In epoca asta a tehnologiei si a atator mijloace de contraceptie, tu mergi pe incredere? De ce crezi ca s-au inventat toate astea?
Exista plasturi contraceptivi, injectie care se face la 3 luni si inel contraceptiv - astea sunt metode pe care le poti folosi fara sa vada parintii ceva si te pot scuti de multe neplaceri.
Daca te iubeste ar trebui sa aiba grija de tine si sa te protejeze, asta e mai important decat placerea. Daca ai ramane insarcinata tu ai trage toate ponoasele si el ar pleca sa caute placerea in alta parte.
Mergi la un cabinet de planificare familiala si intreaba acolo tot ce vrei. Te rog, nu mai merge pe incredere si pe ideea "mie nu mi se poate intampla".

| naya a răspuns:

Si daca ramai bortoasa nu o sa fie razboi in familie? sau e prilej de sarbatoare un avort? una e sa iubesti, alta sa devii oarba din cauza asta.inainte de toate esti tu si sanatatea ta.placere? doua scatoalce dupa ceafa sa-si revina, sa vezi placere la schimbat scutece.

| irimescumanole_2488 a răspuns:

Ar fi bine sa te gandesti mai bine ca nu se stie niciodata ce se poate antampla, cunasc cazuri care acum regreta, te rog crede-ma ati spun din propria greseala, ori cum tu decizi ar trebui sa stai de vorba cu mama ta, ati spun ati da un sfat bun e mai bine asa sunt parinti tai si au sa te anteleaga.

| daria_5097 a răspuns:

Sterilet si nu se observa dar impotriva unei eventuale boli nu esti protejata, la un planing famili e gratis (cel putin la mine in zona )

| unbreakkkable91 a răspuns:

Pai.eu zic, ca daca o faci doar cu el...si il cunosti. poti sa nu folosesti prezervativ... dar e foarte riscant pentru ca ai putea ramane insarcinata... e destul o secunda in plus sa ramana in tine...
ai grija...bafta!