| maitreyi a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile aranjate?

Răspuns Câştigător
| J7anine a răspuns:

Mi-a povestit un indian despre cum e la ei. in India parintii isi petesc copiii. mamele de baieti merg la casele cu fete de maritat si discuta cu parintii fetei "marfa". apoi daca se pun de acord parintii copiii trebuie sa le urmeze voia parintilor. nu mai stiu daca au dreptul sa refuze, dar cred ca pentru ei nu conteaza atat de mult - au incredere in parinti...si-si iubesc sotiile au copii cu ele. sunt fericiti si nu-si mai fac atatea probleme. e intr-adevar alta cultura. oare gresesc?

13 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Aranjate de cine?
De parinti pentru copii?
Cred ca fiecare are dreptul sa aleaga cu cine vrea sa traiasca toata viata, nu sa iti fie impus, din diferite motive...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Casatoriile aranjate sunt groaznice.sad fiecare are dreptul sa alaga, nu sa fie obligat de cinevahappy

assiris
| assiris a răspuns:

Sunt cele mai neinspirate. Este ca si cum ai incerca sa pui sare in dulceata in speranta ca o vei simti mai dulce. Nu va fi nici sarata nici dulce.

eileen
| eileen a răspuns:

Nu stiam ca se mai poarta, poate in alte culturi... nu sunt de acord, nu ai cum sa iubesti pe cineva pe care il vezi doar inainte de altar... e absurd.

daniela
| daniela a răspuns:

Aranjate intre familii... sunt de moda veche. Acum cred ca trebuie sa fi nebun sa faci asa ceva daca esti tanar. Viata ti-ar fi un chin. La o anumita varsta insa, atunci cand intervin alte probleme ( batranetea, singuratatea, neputinta) cred ca nu mai sunt o problema. Te respecti si te ajuti reciproc sa treci peste problemele varstei a treia.

| DenissaDeea a răspuns:

Mi se pare o absurditate si o duritate mintala! cupluriile aranjate din interes etc. nu vor fi fericite ca un cuplu care se casatoreste din iubire.Consider ca tot omul are dreptul sa aleaga calea destinului sau! Nu impunand sa decida ei in locul lor destinul altor persoane...

| andreutz a răspuns:

Intreaba un tigan ce parere are si vezi mai apoi ce raspuns iti da laughing eu categoric sunt impotriva lor, asta tine de mentalitatea secolului XIX... dar au trecut aceste vremuri...

cristian
| cristian a răspuns:

Casatoriile aranjate se practica de regula atunci cand nu se doreste instrainarea averilor.Acestea se practica chiar si intre veri primari.

| galileo a răspuns:

Ceau. Casatoriile aranjate sunt ilegale, imorale si inadecvate lumi sec XXI. Eu cred ca orice om are dreptul sa aleaga alaturi de cine isi va petrece viata. Aceste "casatorii aranjate" nu sunt adecvate lumii de astazi, cand toata lumea striga dupa drepturile omului.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

La rromi poti intalni astfel de casatorii. mie nu-mi plac, consider ca omul trebuie sa-si aleaga singur cararea pe care va merge in viata, nu sa fii impins pe drumul ales de parinti. Dar asa e traditia la ei, doar copii au de suferit si trebuie sa se resemneze happy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Fiecare are dreptul sa-si aleaga cararea pe care sa porneasca in viata..Nu mi se pare corect sa aleaga cineva in locul lui drumul de urmat.

| maitreyi explică:

Eu sunt indianca si de asta intreb
eu cred ca sunt cele mai fericite casatorii pentru ca noi tinerii cand ne alegem singurii p[artenerul de viata nu luam mai multe lucruri in calcule in schimb parintii sunt mai mari, au mai multa experienta de viata...plus in india s-au inregistrat doar 2%divorturi in timp ce in europa si america sunt mult dar mult mai multe
pentru Rodicaescu da...noi indienii avem dreptul de a refuza partenerul care ni-l preezinta parintii pana gasim unul care ne place...(37%din casatoriile din india nu sunt aranjate, nu toate sunt aranjate de parinti)

| ionel0909 a răspuns:

Buna pai mie nu miar place dar daca este necesar de ce nu? adica casatoria aranjata are un interes eu stiu o scasa sau cetatenie altfel nu are rost degeaba asa dar am si eu o rugaminte la tine id ul meu este ionel0909 poti intra te rog sa ma lamuresti cu anumite lucruri sau oricine citeste mesajul