| 2002mihnea2002 a întrebat:

Ce parere aveti despre circumcizie?
As vrea si eu peste cativa ani sa imi fac aceasta operatie.
P.S.imi pot decalota normal penisul dar vreau sa ma oprez deoarece un penis circumcis mi se pare mai estetic

4 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa iti faci o operație nefolositoare pe cel mai sensibil organ doar din motive estetice. Esti in Romania deci majoritatea băieților nu sunt circumcisi, nu au la ce sa faca mofturi fetele.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca are aspectul mai ''estetic'' dar in mod sigur penisul circumcis isi pierde intr-o foarte mare masura... sensibilitatea. Adevaratul motiv pentru care se practica acea mutilare a penisului in anumite societati, religii si culturi umane este cel de a scadea cat mai mult posibil dorinta sexuala a respectivilor indivizi. Inainte de a face o prostie ireparabila ar fi bine si indicat sa citesti articolele medicale scrise de medici specialisti, in care exista comentarii profesionale atat pro cat si contra in privinta aceastei probleme controversate, mai mult decat... delicate. Sanatate!

| IAR a răspuns:

Eu sunt circumcis si iti pot spune ca nu se pierde din sensibilitate si nici din apetitul sexual, s-a.m.d.

| jj7700 a răspuns:

Parerea mea e ca in Romania cel putin sunt multe prejudecati anti-circumcizie, din experienta personala, fiind circumcis din motive preponderent estetice si eu.

Personal mi se pare mai estetic si ma simt mai curat circumcis. Partea cu sensibilitatea mi se pare mit, avand in vedere ca am avut experiente sexuale si inainte si dupa. S-au facut si destule studii stiintifice si majoritatea covarsitoare nu au gasit nicio diferenta semnificativa intre placere sexuala la barbatii circumcisi si cei necircumcisi.

Cultural s-ar putea sa ai usoare probleme, cel putin in Ro, ca lumea aici cum vede circumcis cum se uita putin ciudat la inceput. Dupa ce ajung sa te "cunoasca", reactia e mai mereu pozitiva, mai ales pentru oral. In vest opinia generala e mai pozitiva, doar la noi sunt ceva prejudecati. Fetele care au avut parte de ambele tipuri iti vor spune ca prefera fara preput, dar sunt putine in Ro care au avut parte si de circumcis, asa ca probabil e mai mult o reticenta in nestiinta de cauza. Avantajul e ca odata ce ajungeti la sex, sunt sanse mari sa iti prefere penisul peste tot ce a avut pana atunci. Stiu ca nu e vorba numai de sex, dar mie personal imi da mai multa incredere in pat faptul ca sunt circumcis.

Personal recomand 100%, daca ii poti ignora pe aia care te vor ciondani de ciuda ca "vai, ala cu ea belita, scula de evreu" etc. Ai grija totusi ca chiar vrei asta si nu te razgandesti mai tarziu ca vrei preputul inapoi, ca nu mai creste happy. E putin probabil sa nu iti placa, dar sa nu o faci chiar din impuls.

PS: Ironic sau nu, desi Romania e o tara cam anti-circumcizie, folosim totusi expresia "pielea p**ii" cu conotatie negativa, facand referinta clara la lipsa de utilitate a preputului laughing