| Delocimportant a întrebat:

Ce parere aveti despre inselat? Ati iertat vreodata asa ceva? E posibil sa se intample doar o data? Sau, mergeti pe ideea ca, daca o face o data, o va face si a doua oara?

6 răspunsuri:
| pufipo a răspuns:

Buna, nu am inselat niciodata, insa, am fost inselata
asta nu iert, ce se intampla o data se va mai intampla si a doua oara, iar, pe langa asta, daca el s-a dus la alta inseamna ca ea ii poate oferi altceva decat as face-o eu (sa fi sanatos) si e valabil si in cazul fetelor.

| MihaelaDart a răspuns:

Am fost inselata de 2 ori in viata in 2 relatii diferite. O data cum calci stramb, o vei face pana la moarte, caci asa este gena ta, nu te poti controla sa fi un simplu monogam. Se si spune ca omul nu este deloc monogam, ma rog, nu vreau sa intru in detaliu in asta. Ca sa fiu pe unda intrebarii tale, vei vrea sa mai calci in strachini si a doua si a treia oara.
Nu as ierta niciodata astfel de om, de fiecare data am incheiat eu relatia, nu am iertat lacrimile de crocodil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fiecare faptă există un motiv. Sunt mai mulți factori care determină o persoană într-o relație să recurgă la înșelat. Partenerul pote să nu-ți mai ofere atenție și afecțiune. Prioritar să nu mai fie partenerul ci casa și munca. Intervine rutina și monotonia, partenerul se simte neglijat. Înșelatul poate fi semnalul extrem că ceva nu mai funcționează în relație.(este mult mai simplu să ai o discuție deschisă cu partenerul/a și să-i spui tot ce te nemulțumește, dar nu sub formă de reproș, poți propune partenerului să practicați diferite activități prin care aduceți un plus relației și vă puteți descoperi mai bine). Aș discuta problema (bineînțeles, după ce m-aș calma), care sunt motivele, ce nu i-am oferit. (important este dacă a făcut-o că nu te mai iubește sau că a găsit un refugiu pentru că nu se mai simțea dorit/ă) Aș discuta pentru a înțelege dacă eu am greșit și pot remedia ceva la comportamentul meu, ca pe viitor să nu mai am parte de astfel de incidente și să am o relație prosperă. Unul din elementele importante într-o relație este încrederea. Sunt două variante ori nu-l iert sau continuăm relația. Dacă aleg să-l iert, nu va trebui să îi reproșez sau acuz niciodată ( dacă fac acest lucru, este clar că nu am trecut peste și trăiesc în trecut cu gândul la acel moment, relația neputând evolua). Partenerul are un rol important dacă vrea cu adevădat să mă recâștige și să-mi redobândească încrederea. Dacă își dorește cu adevărat, nu v-a mai repeta greșeala, profitând că are o șansă, își v-a canaliza energia pe relație, dacă mă iubește. Are a doua șansă, un nou început. Ce ne lipsea în trecut să aducă în " a doua șansă", comunicarea, momentele de afecțiune, evenimente și activități noi. (I-ar atunci când m-a recucerit să continuie, așa nu v-a mai interveni rutina și monotonia, să nu trăiască cu idea "am cucerit-o de acum nu v-a mai trebui să-i arăt gesturi tandre" altfel ne vom întoarce de unde am plecat și fapta se v-a repeta). Bineînțeles că și eu trebuie să contribui să "construiesc" la relație, să-i acord mai multă atenție și prioritar să fie partenerul (ai totul sufletește, atunci când nu poți cumpăra cu banii). Dar toate acestea trebuie să aibă la baza iubirea, nu te conforma după zisele altora, i-a propile decizi și alegeri în funție de ce simți pentru că la final tu vei suporta cosecințele și îndura suferința. Fă un compromis doar dacă consideri că merită (așa simți). O întrebare pe care ți-o poți pune este: Îmi văd viața fără el/ea? Nu este o întrebare mintală/rațională ci emoțională. Inima trebuie să răspundă. Dacă poți trece peste incident și o/îl poți iubi încontinuare la fel de mult, înainte de evenimentul neplăcut. Dacă alegi să nu-l/n-o ierți așteaptă o perioadă de timp până simți că te-ai refăcut/vindecat, nu poți începe o nouă relație cu rănile deschise. Este important să ai principi și să-ți cunoști valorile. Baftă!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am avut ocazia sa fiu inselata, dar nici nu as ierta vreodata asa ceva!

Da, sunt 100% de parerea ca: daca a inselat odata, o va mai face! Un om nu-si schimba niciodata slabiciunile, daca a inselat, va mai insela cu prima ocazie cand se va simtii nesupravegheat sau i se va da ocazia, pentru ca aia este slabiciunea lui, nu va rezista si va insela din nou.

| kandaraki a răspuns:

Eu nu am inselat niciodata, eu consider ca daca sunt intr-o relatie atunci tin la aceasta relatie si respect persoana.
insa am fost inselat si nu am iertat, odata inselat sigur ca se va mai repeta, nu accept asa ceva

| LexiEla a răspuns:

E la ordinea zilei sa vrei sa te duci la altcineva daca nu primesti ce ai nevoie, daca te plictisesti in relatie, daca vrei libertate, etc. Nu e 100% sigur ca o va mai face si a doua oara. Depinde ce modul cum te.a inselat. De ex, iubitul meu a vorbit cu o tipa pe care o cunoaste din copilarie si i-a spus niste chestii neadecvate pentru o relatie de amicitie. L.am iertat dupa 3 zile (timp in care am stat despartiti, el plangea, etc) si de atunci sunt aproape doi ani si nu a mai facut nimic gresit. Depinde de modul cum inseala. Daca ajunge la contact fizic, atunci da, o va mai face si a doua oara. Daca nu, merita sa acorzi a doua sansa.