| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre inteligenta, atunci cand vine vorba de sentimente? si sa nu le dati frau liber chiar pentru oricine, trebuie` sa analizati si daca merita, nu sa va imbulziti pe niste dovezi doar "sentimentale"?! tongue (vreti sa ganditi logic odata? raspundeti!) big grin

9 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Depinde de sentimente si de situatiile despre care vorbim. Este adevarat ca cei inteligenti isi revin mai repede dupa o tragedie ce te afecteaza la nivel sentimental.

| Ofiintă a răspuns:

Eu cred ca este o metoda foarte buna de a te tine cu picioarele pe pamant si pe urma sa nu ramai dezamagita din pricina intamplatelor!

| MyShadow a răspuns:

Cdrede-ma stiu c spun, eu exist ca sa fiu superioara sentimentelor, Niciodata nu as face ceva necugetat.

| Ioana22B a răspuns:

Un proverb spune "Dragostea e nebunia inteleptului si calmul nebunului."
Dupa parerea mea trebuie sa existe un echilibru ca in orice alt lucru de fapt.E superb sa te lasi in "nebunia dragostei" doar atunci cand esti sigur de persoana, sau cel putin cand stii ca merita pentru ca niciodata nu poti cunoaste o persoana complet happy Trebuie sa iti folosesti ratiunea pentru ati da seama daca persoana de langa tine daca e buna sau rea sau daca te influenteaza intr-un fel. Daca ajungi sa ii intelegi defectele si calitatile si poti trece peste ce este in neregula, abia atunci poti spune ca iubesti cu adevarat! happy

| Ina_7071 a răspuns:

Cu cat esti mai inteligent, cu atat te lasi mai putin purtat de sentimente.Asta e parerea mea.

| Analytical a răspuns (pentru Ina_7071):

winking si cum faci fata daca nu te superi ca intreb? ai prieten?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E discutabila partea cu inteligenta si luarea deciziilor atent gandite cand esti indragostit/iubesti.
E bine ca fetitele pe care le tot vad azi sa nu mai creada in tot felul de atentii nesemnificative( de genul vorbelor frumoase, complimentelor, comenatiilor siropoase, etc.).
In partea opusa, sunt si tipele/tipii care sunt mult prea prudenti si se ajuge la lucruri de felul "facem sex dupa 3 ani 9 luni 4 zile 3 ore si 56 de minute "( Lucruri stabilite mult prea atent, daca intelegi ce vreau sa zic). Inteligenta asta are si ea rolul ei. Creierul nostru e mereu in functiune, iar activitatile cotidiene de cele mai multe ori ne solicita intelectual. La scoala ai nevoie sa gandesti, la facultate ai nevoie sa gandesti, la munca ai nevoie sa gandesti, acasa ai nevoie sa gandesti, intr-o cearta cu un amic ai nevoie sa gandesti sa iti alegi atent cuvintele. Daca trebuie sa fim fooooarte atenti si cand iubim si sa ne solicitam iar intelectul la o turatie mai mare decat normal, unde e relaxarea, unde sunt placerile vietii? big grin Nu zic ca trebuie sa fii naiv si sa plutesti pe un nor roz, dar e bine sa te lasi uneori dus de val, cine stie poate in loc de furtuna nimeresti peste un yacht de lux.big grin

| Analytical a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca esti suprasolocitata! big grin oricum, in dragoste e nevoie sa iti folosesti intelectul la cel mai mare rang, pentru ca de asta depinde fericirea ta si cursul vietii tale! ma refer la casatorie, daca te lasi usor dusa pe acel "nor", casatoria ta si in mare parte existenta ta/ viitorul va fi un adevarat esec! Dragostea e sursa principala in modul nostru de a gandi si de traire! ei ii acordam nr 1 in viata noastra!winking ea te ajuta sa treci peste multe etc. fara ea am fo doar niste frustrati si neimpliniti pe toate partile! happy

| anonim_4396 explică (pentru Analytical):

In mare parte ai dreptate, eu faceam oarecum referire la fetele ca pun mult prea mult "intelect" intr-o relatie si se ajunge la supozitii absurde de genul" nu raspunde la telefon, sigur e cu alta"big grin