| iuliana70 a întrebat:

Ce pastile sunt pentru avort? ...si in a cata zi se ia... Mifegyne este bun? sau Mifepristone?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iuliana, nu fă asa ceva, gîndeste te că omori un suflet nevinovat, trebuia sa te gîndesti la asta inainte de a face sex, nu i ti este milă? Cu sigurantă venirea pe lume a unui copil pe lîngă bucurie aduce si probleme pe care tu incă nu esti pregătită, dar totusi, sa faci avort pe lîngă faptul că de la medicamentele pe care tu vrei sa le i ei, poti murii, sau poti rămine cu sechele pe viață, vei avea toată viata constiinta (dacă cumva ai asa ceva), încărcată că ai omorît un suflet nevinovat, el ce vină are ca tu nu gîndesti? El adică bebelusul din burta ta, citi ani ai? Părintii tăi ce zic de ceea ce vrei tu sa faci? Sunt de acord? Eu sunt sigur că nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt intrutotul de acord cu tine.

| davidwarner a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu ce fel de om poti fi sa dai astfel de sfaturi. Din intrebarea pe care o pune e evident ca nu e o femeie in toata firea si, in cazul in care e insarcinata, vrea sa avorteze in cel mai simpl, rapid si discret mod posibil.
Suntem aproape opt miliarde care distrug pamantul in fiecare zi, se nasc 20000 mii in fiecare zi, imi e firca sa cred ca unii dintre ei sunt nascuti pe premisa: Avortul e o crima.
Nu, avortul nu e o crima. Elimini un copil neformat, care va simti o durere de foarte scruta durata. Da, ar fi putut fi o viata, un om, un geniu, salvatorul omenirii. Dar mult mai posibil este sa faci greseala sa dai nastere unui copil pentru care nu esti pregatita, pe care nu esti gata din punct de vedere financiar si psihic sa il cresti. Pe langa faptul ca acel copil va fi dezantajat fata de alti copii( sa recunoastem, niciodata nu va putea avea parte de aceiasi ingrijire precum un copil crescut alaturi de doi oameni formati din punct de vedere psihic si intelectual), va trai mereu cu frustrarea ca nasterea lui se datoreaza unei intamplari nefericite.
Apoi, tipa isi va distruge viata. Nu, nu va fi nimic la fel. Nu poti beneficia de aceiasi educatie si scolarizare precum restul colegilor tai, nu ai aceleasi sanse in a-ti face prieteni si/sau relatii, vei face din visurile tale unul singur si anume acela de a reusi sa oferi tot ce e mai bun copilului tau. Unui copil nedorit, pe care da, recunosc, il va iubi, dar nu in modul in care ar trebui iubit un copil. Toate astea cand dorintele tale se legau de fericirea ta. A ta personala, intrinseca. Sa reusesti sa iti faci o cariera, sa cunoscti cant mai mult, sa ai experiente pe care le ai doar la varsta tineretii, sa cunosti oameni, pana cand tu simti nevoia de a-ti intemeia o familie. Abia atunci poti da nastere unui copil caruia ii poti oferi ceea ce are nevoie, din toate punctele de vedere.
Ce e mai grav sa elimini o sarcina de 7 saptamani sau sa condamni 3 vieti la un posibil esec?
Ce e cu mentalitatea asta de om redus, cum ca trebuie sa faci copii, cat mai multi copii, pe care sa ii hranesti, sa ii inveti sa zica,, buna ziua,, si sa faca adunari, care, la randul lor sa dea nastere altor persoane mediocre care vor parazita planeta. Din cauza acestor oameni de ingreuneaza si viata oamenilor care nu au nicio vina, dezavantaje pornind de la plantele modificate genetic, defrisatul padurilor pana la necesitatea de a te lovi de persoane inapoiate intelectual zilnic.Din cauza asta exista zeci de boli ( inca) incurabile, razboaie etc pentru ca e in mod natura populatia nu pare sa stagneze/ sa scada si, in curand nu vor mai fi destule resurse pentru toata lumea.
Daca in aproximativ 250 de ani populatia a crescut de 8 ori, fiind deja PREA MULT, in viitor, presupunand ca populatia avanseaza in aceiasi masura, vor fi de n ori mai multe razboaie pentru resurse, un mar va costa de n ori mai mult si va fi din ce in ce mai nesanatos, aerul va fi extrm de poluat si zonele virgine pline de paduri necesare pentru puricicare aerulu, ocupate.
Toate asteaa, pentru ca undeva, o fata de 16 ani decide sa pastreze o sarcina, un cuplu decide sa aiba si al 3a copil, o adolesneta accepta sa incerce si sexul fara prezervativ in timp ce o femeie de 30 de ani este sigura ca menirea femeii este sa dea neaste la cati mai multi copii, ca a auzit la Biserica ca ar fi pacat sa,, prapadesti,, samanta.
E clar ca omenirea a inteles gresit ideea de,, Inmultiti-va si umpleti Pamantul!,,

| davidwarner a răspuns:

Tu pana la urma stii sigur daca esti sau nu insarcinata? Fa 2 teste diferite de sarcina si daca se dovedeste ca esti insarcinata, du.te la o clinica sa te interesezi in legatura cu avortul. Daca ai peste 16 ani poti face asta fara prezenta parintilor.
Sub nicio forma nu face avort de capul tau cu tot felul de pastile sau alte tampenii de frica sa nu afle lumea. Asta e, s.a intamplat, ia.o ca atare, sunt mii de persoane in situatia ta. Ai nevoie doar de banii pentru consultatie, daca doresti poti pastra asta doar pentru tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum a mentionat si Alcyon avortul medicamentos se face doar intro clinica specializata si sub stricta observatie/supraveghere medicala pe toata perioada fiind obligatorie internarea.

| milan9 a răspuns:

Indiferent de metoda, avortul este o crima... sad

| Alcyon a răspuns:

Sa nu cumva sa iei pastile de capul tau. Avortul medicamentos se face NUMAI sub supraveghere medicala. Altfel, risti sa patesti ceva.

| iuliana70 explică (pentru Alcyon):

Mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata sad...

Răspuns utilizator avertizat