| honey2804 a întrebat:

Ce reactii adverese pot aparea de la administrarea anticonceptionalelor de la o varsta frageda? de exemplu 18 ani?

Răspuns Câştigător
| Roxana121 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt o metoda contraceptiva hormonala folosita din ce in ce mai frecvent de femei. Este una dintre cele mai sigure metode de protectie impotriva unei sarcini nedorite. Insa ele vin adesea insotie de reactii adverse inconfortabile – dureri de cap, greata, ameteli, sensibilitate a sanilor, sangerari vaginale anormale, crestere in greutate sau chiar depresie. Pentru a te asigura ca nu vei suferi de acestea, mergi la doctor inainte de a apela la pastile.Succeshappy

4 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Esti mai predispusa in timp la diabet si la cresterea colesterolului.
Am citit ca scad libidoul, iar daca in timp le asociezi cu tigara creste riscul de infarct si accident vascular.

| 0bubu00 a răspuns:

Eu am 14 si am luat... deci iti curge sange (maro)... cheaguri cam in 3 zile asa. si cam atat am avut eu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de spus, depinde de fiecare persoana in parte. Cel mai bine este sa consulti un medic nu sa le iei dupa ureche.

| Diiiaaa a răspuns:

Pericolul de a avea copii cu malformații, pe viitor.