| ioana_4913 a întrebat:

Ce sa fac? Am o relatie de 14 ani si in vara ma casatoresc.Problema e ca noi ne certam mai tot timpul si totusi facem pasul acesta.Acum 3 ani, ne-am despartit 6 luni, in acel timp eu am cunoscut un baiat mai mic decat mine, dragoste la prima vedere, totul bine si frumos.Eu intre timp, m-am impacat cu fostul si am renuntat la acel baiat pe care il cunoscusem.Problema e, ca eu dupa ce m-am impacat cu fostul mi-am dat seama ca simt ceva si pentru persoana cealalta.Sunt 3 ani de cand ne cunoaste si ne-am impacat, ne-am certat (cu baiatul mai mic) de multe ori in acesti 3 ani.Am fost certati nu ne-am vb si 4 luni, dupa 4 luni, am vb, ne-am vazut si am inceput iar sa ne vedem si tot asa. M-a cerut de sotie.Il iubesc mult pe viitorul sot, dar, ma gandesc si la acel baiat, nu am curajul sa renunt definitiv la nici unul.Imi dau seama ca fac pasul important in viata mea, dar, nu sunt sigura ca il fac cu persoana potrivita.Eu incerc sa ma gandesc numai la relatia cu viitorul sot dar, nu merge.Stiu,o sa spuneti din cauza mea.Nu,nu e asa, el m-a si impins de am cunoscut alt baiat.De exemplu acum cu pregatirile de nunta, numai eu ma ocup el, nimic sunt multe de povestit, cred ca pot scrie o carte despre relatia mea.Numai eu stiu prin cate am trecut.Ma gandesc si la acel baiat. Vorbim, dar pe mess, el vrea sa ne vedem, eu nu, ca stiu ca nu facem bine.Ma gandesc sunt 3 ani de cand ne stim si ne certam, nu ne mai vorbim cu lunile si apoi ne impacam, stam o luna vb si apoi ne certam si iar numai vorbim.Acum ne-am certat de la craciun, vroia sa facem sarbatorile impreuna dar, normal nu am putut cu toate ca as fii vrut(ce am uitat sa va spun, si el are o alta relatie)e cam complicata viata mea, nu as dori nimanui sa fie in locul meu.Stiu fetelor, eu mi-o fac complicata.Pana sa trec prin asa ceva judecam fetele care erau cu 2 baieti, dar, dupa ce am trecut si eu, mi-am dat seama ca faceam cea mai mare greseala a judeca pe cineva inainte de a te pune in locul lui, sufletul lui.
Va doresc o zi buna!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, fa ceea ce simti, dar gandeste si rational, nu e bine sa lasi pasarea din mana pentru cioara de pe gard, acum tu sti ce si cum... dar totusi cred ca mai bine ramai cu cine esti si ai impartasit atatea, ca poate acel baiat nu e chiar ceea ce pare mai ales ca are si el o relatie, gandeste-te bine inainte de a face orice pas, adica gandeste-te bine daca chiar vrei sa te mariti, sau daca vrei sa fi cu celalalt, fa ce iti dicteaza inima, dar pune in balant sa vezi cum e mai bine.

11 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Foarte gresit ca ai stat si stai cu amandoi, de-aia esti atat de surescitata si speriata. Da, ti-ai facut-o cu mana ta.
Ma intreb, desi nu e treaba mea, daca ai facut sex cu cel mai mic de varsta. Daca da, nu e bine deloc.
Eu cred ca in relatia actuala s-a instalat monotonia, rutina de toate zilele.
Insa, pentru ca celalalt are si el o relatie eu, sincer, te sfatuiesc sa mergi inainte cu nunta sau sa o anulezi si sa-ti iei viata in propriile maini, dar in niciun caz cu celalalt baiat!

| Hombre a răspuns:

Draga la o relatie de 14 ani cred ca ai si o varsta. Confuza nu esti asa iti place. Pe primul il stii si spui ca il iubesti. Cred ca mai degraba a intervenit obisnuinta. Pasiunile dracoase te incearca la celalat, dar il cunosti putin. Cel mai bun drum este cel pe care il cunosti, si ai grija cine merge cu fundu-n doua luntre ramane fara el.

| plasticstyle a răspuns:

Nu te grabi cu nuntahappy
crezi ca o casatorie rezolva ceva? si in + sunt doar 3 ani+certuri, de ce sa te grabesti, poate nu va merge...si apare divortul ceea ce reprezinta o complicatie...asa mai bine puteti sta si fara acte, ca nu va leaga actelehappy

| plasticstyle a răspuns:

A scuze 14 aniiiiii, dar cum ai stat si pana aum asa vei sta si de acu'incolo si fara casatorie

| octavianpas a răspuns:

Nu e dragoste, e obisnuinta si boala lunga e moarte sigura.

| psihox a răspuns:

Exista in Romania casatorie de proba cu doi baieti sa vedeti cum se comporta ca si soti si in final sa va casatoriti normal? Un fel de casatorie formala, usoara.

| byanka14 a răspuns:

Da, ceea ce simti, iubirea si simpatia pentru cei 2 cred ca este enorma, dar parca privirea ta s-ar intoarce catre baiatul pe care l-ai cunoscut, sper sa ti se lumineze mintea, si inca un sfat: nu ii mai schimba asa pe amandoi ca dupa aceea, sanu t e mai vrea nici unul, succes!

| dodorina a răspuns:

Si eu am trecut prin geva de genu.numai ca nu am de gand sa ma marit! daca tot ai intrat in hora joaca.ma refer la nunta.incearca sa nu te mai gandesti la celalalt baiat si sa nu mai vorbiti pentru ca mai rau va faceti. vorbeste cu viitorul sot si explica-i situatia ca ai nevoie si de el in relatia asta si doar nu te casatoresti tu cu tine! trebuie sa aveti un inceput de casnicie perfect fara regrete! sa nu iti pese de nimeni doar de tine si de fericirea ta! CASA DE PIATRA!

| bianca82 a răspuns:

Parerea mea este sa te gandesti f bine inainte de a face pasul spre casatorie.Crede-ma pe cuvant, alege exact ce-ti spune inima.Mult succes.

| ioana_4913 explică:

Multumesc pentru raspunsuri tuturor! Da, este si obisnuinta dar eu simt ca-l si iubesc. M-am gandit nu odata, de mai multe ori sa renunta la relatia de 14 ani pentru cea noua.Incerc sa ma gandesc la nunta, sa ma concentrez numai sa nu ma mai gandesc la celalalt dar, imi este greu.Stiu,sunt constienta ca nu fac bine deloc, sunt realista, dar nu pot sa termin cu unul dintre ei.Cu cel mic ne certam mai tot timpul si ne-am certat pentru ca nu am pus capat relatiei vechi. Mi-a zis ca nu ma va astepta ani intregi ca sa-mi dau seama cu cine sa raman, sau daca ma lasa primul sa ma duc la el.Nu am de unde sa stiu cum e si cu cel mic, ca nu am apucat sa stam impreuna, sa ne petrecem mai mult timp impreuna, tot timpul pe furis.Chiar mi-a zis sa ne mutam impreuna, sa facem ceva si eu...nu stiu ce vreau.Eu in 14 ani nu am mai fost cu absolut nimeni, a fost primul meu barbat si apoi acest baiat pe care l-am cunoscut cand am fost certati si poate ca de aia sunt asa. M-am hotarat sa ma casatoresc pentru ca suntem de prea mult timp, si am zis amandoi ca acel act nu va schimba cu nimic.Nu i-am zis celuilalt ca ma casatoresc de frica sa nu faca ceva, lui sau mie.Nu am de unde sa stiu si de teama nu i-am zis cu toate ca m-am gandit sa-i zic ca asa s-ar termina totul odata intre noi!
O seara buna tuturor!

| ioana_4913 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Da, este si obisnuita ca sunt totusi destui ani zic eu dar, il si iubesc.Ne-am gandit sa facem acest pas ca sunt multi ani de cand eram prieteni si oricum acel act nu va schimba cu nimic, poate ne va apropia mai mult. Oare asa s-a instalat monotonia, rutia de zi cu zi si in vietile parintilor nostri? Eu in 14 ani, nu am fost cu nici un alt baiat pana l-am cunoscut pe celalat, a fost primul meu barbat in viata si poate de aia sunt si asa confuza.Cu celalalt ma cert mai tot timpul pentru ca mi-a zis sa renunt la relatia veche si sa incepem noi una noua, ca el nu o sa astepte ani pana ma hotarasc cu cine sa raman sau daca ma lasa celalalt sa ma duc la el.Nu am nici de unde sa stiu cum ar fi noua relatie pentru ca nu am avut timp sa ne cunoaste, ne intalneam numai pe furis si foarte putin.Nu i-am zis nimic de nunta, cu toate ca as fii vrut ca asa se termina totul intre noi doi dar, imi este teama de reactia lui...Incerc sa ma gandesc numai la nunta la pregatiri dar, imi fuge gandul la celalalt. I-am spus eu sunt int-o relatie, el in alta si nu duce nicaieri ceea ce face. El a zis ca daca eu nu renunt nici el nu va renunta.Ma mai gandesc ca poate nu va fi dupa ce stau mai mult cu el, incep sa-l cunosc mai bine, chiar asa de bine. El zice ca sunt 3 ani de cand ne cunoastem si nu am putut nici unul dintre noi sa punem capat "relatiei" noastre.Ma doare ca e cu altcineva, dar nu i-am zis niciodata ca ar fi inceput cu reprosurile la adresa mea si asa am tinut in mine.Ma gandesc ca poate casatoria ma pune cu picioarele pe pamant si ne apropie mai mult pe mine si viitorul sot.
Va doresc noapte buna tuturor!