| amnevoiedesfatultau a întrebat:

Ce sa fac daca soacramea ar vrea sa il influenteze pe logodnicul meu despre mine sau nu stiu este o femeie prefacuta ...cum as putea sa ii deschid ochii iubitului meu sa vada aceste lucruri

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ii poti spune nimic rau logodnicului tau despre mama lui, ar fi o miticanie prea mare. E mama lui si pentru el trebuie sa fie sfanta. daca nu poti respecta asta, atunci nu ai ce cauta in viata lui. Poate mama lui nu este perfecta, dar e mama lui, i-a dat viata si l-a crescut. Datorita ei este azi barbatul pe care il iubesti si, astfel, tu ii esti profund si etern indatorata. Cat timp vei fi in viata fiului ei va trebui as nu uiti de acest mare serviciu pe care ti l-a facut si sa-i ierti greselile inerente din recunostinta. In plus, numai o nemernica ar critac-o pe mama partenerului ei in fata acestuia, stiind la ce suferinta l-ar expune

| amnevoiedesfatultau explică (pentru Brigaela):

Nemernica? dar ea ca se poarta ca o idioata? stie cat sufar eu... zice ca i-am venit in casa sa ii arunc lucrurile vechi..pai cum doamne iarta-ma as putea sa rezist in gandaci si plapumi vechi mancate de molii etc ...si multe altele ca spune mereu ca regreta ca baiatu lui se insoara la 22 de ani.

| Brigaela a răspuns (pentru amnevoiedesfatultau):

Este in casa ei, deci face regulile cum vrea ea. Nu iti permite sa spui nici in gand ca ar fi idioata, aminteste-ti: ii esti foarte foarte indatorata fiindca numai datorita ei il ai pe partenerul tau. Nu poti rezista in conditiile pe care ti le ofera, pleci, dar nu ii arunci ei nimic fara acordul ei. Sunt sigura ca poti gasi o metoda politicoasa de a face putina curatenie, astfel incat ea sa se simta premiata si in nici un caz pusa la colt. gen: mergem impreuna la cumparaturi, o lasi pe ea sa aleaga o plapuma si apoi i-o faci cadou cu zambetul pe buza, subliniind ca este doar un cadou pentru ea si nu ceva pentru tine. Incet-incet, le inlocuiesti asa pe toate.
Sincer daca tu asa te porti, inteleg de ce regreta, fiindca mi se pare ca nu esti mereu politicoasa, respectuoasa, indatoritoare, ca te-ai mutat la ei in casa si le incalci drepturile fara sa le oferi mai nimic in schimb. Gandeste-te mai bine la ceea ce faci, toate gandurile si faptele urate ti se vor intoarce impotriva. Nu te duci sa fii sef sau sa schimbi regulile in casa altcuiva, cu atat mai putin in casa socrilor tai. Acolo, daca te duci, te duci sa ii ajuti, sa ii sustii, sa le arati recunostinta ta pentru ca au adus pe lume si au crescut un om atat de minunat, care reprezinta jumatatea ta. Nemultumirile, ti le tii pentru tine, nimeni nu este perfect, dar pana una alta ei nu-ti datoreaza nimic tie, pe cand tu ai o datorie imensa la ei.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Unii baieti sunt foarte atasati de mame,tin foarte mult coont de parerea lor,de aici si zicala ''daca i-ai cucerit mama,el e deja al tau''.
Deocamdata doar incearca sa te apropii de ea,sa-i vorbesti frumos,sa te oferi s-o ajuti, sa-i daruiesti flori de zilele importante, sa-l vorbesti de bine pe iubitul tau de fata cu ea.
Iar daca vezi schimbari in comportamentul iubitului tau (in rau) sau ea iti reproseaza ceva, iti arunca o privire nu tocmai placuta spune-i iubitului tau.
Dar calm si afectata. Fara tipete, fara cuvinte urate.
Daca-l pui sa aleaga risti s-o aleaga pe ea. Multi fac asta.
Deci mare grija!
Monitorizeaza cazul din umbra deocamdata.
Te pup!

| piticelm a răspuns:

Nu poti nici sa ii spui ceva rau de mama lui, l-ar durea, este mama lui si punct.Ii poti explica insa anumite lucruri, cu calm si intelegere.Gandeste-te ca el ar fi la mijloc,nu i-ar pica prea bine. Daca femeia este mai dificila,va puteti muta sau poti vorbi cu ea,sa ii explici ca si tu il iubesti pe baiatul ei, dar asta nu inseamna ca va fi afectata relatia mama-fiu happy Ai multa rabdare, mama este mama, cred ca si tu daca ai fi mama si fiul tau ar veni cu o fata care sa nu te accepte, ti-ar creste tensiunea si glicemia si ce mai vrei tu.

| amnevoiedesfatultau explică (pentru piticelm):

Macar as incerca sa fiu buna nu o femeie prefacuta...

| aryenutzaa a răspuns:

Depinde de baiat. Si eu trec prin acelasi lucru si daca e mamos o sa o creada pe maicasa. Eu zic sa vorbesti direct cu el si daca el isi crede mama ar trebui sa ramana cu ea.

| OmuCuBasca a răspuns:

Shoot her in the back of the head!