| Austina345 a întrebat:

Ce sa fac daca sunt prea geloasa? Si prietenul meu e cam la fel, dar ne suportăm reciproclaughing acum ma refer la mine ca parca ma apuca anumite stări involuntar. Spre exemplu acum i-a dat follow pe insta prietenului meu fosta lui, dar el i-a dat block si am apreciat asta. Legat de faza asta nu m-am exteriorizat față de el da parca mor de nervi si ma simt groaznic. Sunt conștientă că îmi fac rau singura.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Propun inchiderea lui intr o cusca, asa il vei vedea mereu, sau i pui catuse la mana si la mana ta, asa veti mereu legati pe viata, ai grija ca poate te inseala in vise deci clame pe ploape sa nu aiba vise

| Violleta2022 a răspuns:

Inveti sa te stapanesti si sa accepti realitatea, ca gelozia este o boala grava, care distruge relatiile si fericirea.
Cand vei pierde in viata din cauza apucaturilor fara pic de logica, vei intelege ca gelozia este vinovata.
Invata sa te audoeduci si sa dai credit oamenilor, fara sa-i mai urmaresti si fara sa fac isterii din nimicuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu numesc asta IMO = Iubire Materială de Obiect sau IMP= Iubire Materială Posesivă, atunci când cultivi față de iubit aceleași sentimente ca față de un obiect proprietate personală.
Este un fel de boală, meteahnă. Are rădăcini adânci în copilărie când o consideram pe mama ca un obiect proprietate personală, care ne dădea de mâncare laptele ei. Se vindecă cultivând această idee. Că el iubitul nu este obiect proprietate personală.
Nici acum, nici când îți va fi soț și va avea 7 copii cu tine. Nici măcar atunci. Iar el va fi cu atât mai fericit cu cât va simți că stă lângă tine din propria decizie de a fi loial iar nu din cauză că îl obligi tu.

| Drimmero a răspuns:

Sa gandesti mai rational si sa gestionezi gelozia doar daca sunt fapte reale si banuitoare cu adevarat, nu la orice tentative!

| Freya1 a răspuns:

Gelozia este normală si o au majoritatea oamenilor asa ca nu ar mai trebui sa ne ascundem dupa deget.Ca o exteriorizam sau nu rămâne la latitudinea noastra.Nu are rost sa fim ipocriți si sa zicem "Nu ma deranjează ca fosta imi cauta iubitul".Ba da pe toate ne deranjează,dacă ii da el block e ok mai treci peste da daca in tine tot ai o racaiala si intrebarea "Ce mai vrea de il cauta?". Asta daca iti iubești partenerul,dacă nu il ai sau va trecut iubirea atunci te doare la bascheti.
Dacă tu simti ca esti geloasă, sau daca simti ca ai o gelozie peste medie chiar dacă se zice ca nu e ok sa vorbesti despre asta ca te va crede disperată nebună e mai ok sa ii spui.Tu ii explici frumos ca asa esti tu ca si persoana si pur si simplu sunt anumite chestii pe care nu le poti controla, iar el daca te iubeste nu iti va da motive sa fi geloasă si va evita situațiile în care tu te vei supără.In ritmul asta in timp vei prinde incredere in el, iar el la rândul lui va conștientiza că il iubesti si nu va avea de ce să caute in alta parte.
Tu daca ti in tine vei fi mereu nervoasă nefondat si ii vei face zile fript, dar daca ii spui te descarci si si el va sti care e problema.

| Plato a răspuns:

Pai nu inteleg de ce ai fi geloasa daca i-a dat block? Tu esti geloasa pe ea, nu pe el?
Te intelegeam daca refuza el sa n-o accepte.

| Raven a răspuns:

Gelozia este un semn al nesiguranței de sine, faptul că te îndoieşti de partenerul tău se traduce prin faptul că te îndoieşti de tine însăţi. Sau, şi mai precis, de capacitatea ta de a te face plăcută, de a seduce, de a fi iubită pentru ceea ce eşti cu adevărat. Cu toate că în cazul de față nu văd cu ce ți-ar fi înșelat el încrederea, n-aveai niciun motiv de îndoială. Lucrează mai mult la partea cu încrederea în tine că altfel o să ajungeți să vă faceți viața un iad dacă amândoi sunteți geloși.