| BlancaFantasma a întrebat:

Ce sa fac? de 2 ani de cand am fost la dentist mi se usuca buzele mereu si mi se fac bube/pielite care pica si zi de zi apar altele.Nu mai am incredere in mine deloc nu mai suport sa ma vad asa.stau zilnic cu oglinda in mana si ma tot gandesc cu ce sa mai dau ce sa mai fac.cand vorbesc cu cineva tind sa las capul in jos ca nu cumva sa ma intrebe ce am.am dat cu de toate si nimic nu merge.planuisem sa ma duc ieri la un majorat dar nu am putut din cauza ca mi se facusera iarasi pielite.am fost deprimata si am plans toata ziua. n`am curaj sa ma intalnesc cu baieti sau cu cineva caci mi`e rusine sa nu se uite urat la mine.eu sunt fire mai slaba si nu as suporta asta.sunt o fata draguta, dar chestiile astea de pe buze ma innebunesc.si din cauza asta sunt complexata ca nimeni nu se uita la mine niciun baiatcrying ce sa fac? am fost la vreo 4 dermatologi toti mi-au spus numai porcarii.am 18 ani nenorocita de dentista mi-a stricat viata de la 16 ani si pana in prezent...

3 răspunsuri:
| FericituIndragostit a răspuns:

Deci trebuie sa treci mai intai peste bariera asta mentala care tio pui. Adica trebuie sa constientizezi ca nu e asa rau si ca alti o duc mai rau si se simt bine in pielea lor.
Acuma serios ce... o sa lasi sa iti strice viata niscte chesti aiurea care vor disparea pana la urma. U esti raspunzatoare de viata ta nimeni nu o sa ia decizile in locul tau.
Asaca zic sa te uit in oglinda si sa spui :Ma sunt al naibi de sexi.
Dar sa o spui cu incredere, si te dai cu o Crema Cu ViTaMina A.
Si o sa iti treaca, si incearca sa mananci mai sanatos si o sa se rezolve.
(Si eu aveam aceleasi chesti dar mi-au trecut )
Mult succes si du-te pe afara ca nu e chiar asa rau tongue

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta, dar cred ca te pot ajuta(daca nu ai incercat deja asta)! Si eu patesc asta uneori si cum observ, dau repede cu un strugurel ( nu conteaza culoarea, poate sa fie si simplu), si asa imi trece. Acum nu stiu daca va functiona si la tine, dar sper! kiss Am mai citit intr-o revista ( pe asta nu am incercat-o ) ca daca te dai cu miere de albine pe buze si lasi vreo cinci minute, sa isi faca efectul, vei avea buze mai frumoase. Nu iti garantez chestia cu mierea, ca nu am facut-o, dar eu zic sa incerci ca nu poate sa iti faca rau. Succes! Sper sa reusestikiss Nu imi pasa de fundite.
Daca vrei da-mi, daca nu asta e, ca doar nu mor fara funde. >:d

| almette123 a răspuns:

In primul rand nu mi se pare normal ca spui ca 'ti-a stricat viata'...
da-te in fiecare zi de mai multe ori cu strugurelu' si poate ca nu o sa dispara dar macar nu se vede. las'o mai moale, si du-te la fiecare petrecere la care esti invitata! si nu te mai stresa din cauza asta...