| Oana04 a întrebat:

Ce sa faci pentru a avea un sarut de neuitat?

Răspuns Câştigător
| EliiMonyy16 a răspuns:

Un sarut poate fi granita intre amicitie si o relatie serioasa, prologul pentru o aventura sau pentru o viata, poate fi inceputul unei nopti de dragoste sau poate sa nu insemne nimic din toate acestea.

Simplu si complicat in egala masura, sarutul are un intreg cod de reguli scrise si nescrise, transmise, completate si modificate din generatie in generatie. Un sarut este o mica bijuterie, care are valoarea pe care vrei tu sa i-o dai, are importanta pe care o merita si ramane sau nu in amintire, in functie de sentimentele tale. Pe www.shine.com barbatii au redactat cateva reguli despre si pentru un sarut perfect, plecand de la propriile lor experiente.

Respiratie proaspata – obligatoriu
Este o regula pe care toata lumea o stie, dar pe care putini o respecta. Respiratie neplacuta poti avea si tu. Partea cea mai rea este ca, de cele mai multe ori, nici tu, nici el, nu va dati seama de asta, decat atunci cand este prea tarziu. Trebuie sa ai grija ce mananci, sa-ti ingrijesti dintii si sa iti improspatezi respiratia de cate ori simti nevoia. Solutii sunt nenumarate: de la guma de mestecat, la pilulele mentolate.

Fructele proaspete si, mai ales merele si citricele, iti asigura o respiratie placuta, de lunga durata. Sucurile, mai ales cele acidulate, cu zahar si chimicale o strica. La fel iti dauneaza si fumatul, si mancarurile grele. Ideea este ca oricat de dulce ar fi sarutul tau, o respiratie neplacuta il strica definitiv.

Construieste momentul. Nu te grabi!
Daca simti ca este momentul in care trebuie sa se intample, nu te grabi. Vei tensiona clipa mai mult decat este cazul si, in loc de placere, vei avea parte de un moment de angoasa. E nevoie de rabdare, calm si detasare, pentru a gusta din plin dulceata primului sarut. Nu te feri, nu evita momentul, nu amana inutil. Este neplacut si stanjenitor…

Foloseste-ti ochii!
In toate scenele celebre din filme, ele stau cu ochii inchisi, pierdute, in bratele lui. Poate chestia cu "pierduta in bratele lui" mai este chiar actuala, dar regula pleoapelor inchise se pastreaza. Ochii au si un al rol, in toata povestea acesta. Sunt capabili sa transmita mesaje pe care niciun alt mijloc de comunicare nu o poate face. Priveste-l in ochi, mangaie-l cu privirea, atinge-i buzele din priviri. Sigur te va rasplati cu un sarut, macar tulburator, daca nu memorabil.

Nu controla, lasa-l sa te domine!
Un sarut include si "cine pe cine domina". Iar tu trebuie sa fi cea care se lasa dominata. Sunt multe alte locuri unde poti domina, asa ca lasa-l macar aici sa conduca. Urmeaza-l, indruma-l, dar lasa initiativa, exclusiv lui.
Saruta-i doar pe cei care iti plac!
Putin egoism nu a ucis pe nimeni, asa ca fii selectiva. Nu saruta pe oricine, oricand, oriunde. Buzele tale sunt o prada care trebuie cucerita, nu un bun al tuturor. Important este sa-ti daruiesti gura doar celui care iti place cu adevarat. Asa ca accepta sarutul doar din partea celor care iti plac si pe care vrei din tot sufletul sa-i saruti.

Participa!
Sarutul este o actiune de echipa, o echipa formata din doi parteneri. Nu sta inerta, nu profita sa te lasi sarutata si atat. Saruta la randul tau! Si totusi... cu tact, si daca momentul o cere, poate fi extrem de senzual un moment de abandon, din partea ta. Ai grija insa cat de "abandonata" vrei sa pari!

Sarutul frantuzesc, o chestiune delicata
Sa-ti folosesti limba poate fi grozav sau oribil. Barbatii sunt convinsi ca femeilor le place, doar pentru ca le place lor mult. Tine cont ca vorbim despre un sarut, nu despre un spalat pe dinti. Un sarut fratuzesc poate fi de-a dreptul zguduitor!

Spontaneitatea, un atu
Un sarut spontan, furat, prin surprindere, pe neasteptate, poate fi un moment savuros. Asa ca foloseste-te de spontaneietate si saruta-l cand se asteapta mai putin, cand nu este nici pe departe pregatit pentru asa ceva.

Profita de sunetele din jur!
Fosnet de frunze, valuri, liniste, o muzica buna, ploaia, sunetul furtunii - totul da alta intensitate sarutului. Ochii inchisi te fac sa receptionezi altfel sunetele, te fac sa auzi mai intens si mai clar, ceea ce este in jur. Fii atenta la sunete si foloseste-le! Vei avea o atmosfera sonora favorabila.

Saliva – ai grija!
Incearca sa-ti controlezi secretia salivara. Corpul uman este plin de surprize, iar unele dintre ele nu sunt neaparat dintre cele mai placute.

Mainile – foloseste-le!
Mainile iti pot fi de mare folos. Poate ca atingerea fetei partenerului nu este cea mai buna solutie. Gatul, parul, spatele, mainile lui, sunt locuri foarte bune de atins, de mangaiat, de alintat. Efectele sunt garantate. Oricum ar fi, nu sta teapana si nu te abandona, ca un sac, in bratele lui.

Fundaa?:D

2 răspunsuri:
| blueheart a răspuns:

Hei! Nu trebuie sa faci nimic. Acel sarut de neuitat il faci cu cel pe care-l iubesti cu adevarat,care te iubeste mai presus de orice. Cand buzele voastre se vor apropia unele de altele, cand vei simti atingerea lor, cand vei simti ca iti fuge pamantul de sub picioare, ca nu mai exista nimic in jurul tau decat atingerea buzelor lui, vei sti ca acela e un sarut de neuitat. happy

| BlackEyedGirl a răspuns:

Trebuie sa fie cu persoana pe care o iubesti cu adevarat. :*