| jessikz0r a întrebat:

Ce se intampla daca dupa ce ai luat pastila de a 2a zi, dupa o saptamana ti se intampla acelasi lucru, avand in vedere si reactia adversa de a curge sange cand nu e perioada ciclului? trebuie alta pastila, sau se face efectul primeia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului menstrual a fost administrat preparatul deoarece hormonii sintetici din compozitia pastile au o actiune limitata la maxim 72 de ore. Deoarece exista posibilitatea ca pastila sa fi fost administrata cu mai mult de 3 zile inainte de a se produce ovulatia, exista si posibilitatea ca intr-un asemenea caz ovulatia sa se produca ulterior. Fiindca aceasta probabilitatea exista si este chiar posibil sa se produca, acest lucru il poate stabili doar un medic ginecolog in urma unei discutii pe baza unor date certe/concrete. Deoarece folosirea unei noi pastile ar putea provoca consecinte foarte grave si imposibiel de prevazut, intr-un astfel de caz se impune sa apelezi in mod obligatoriu la cunostintele unui medic ginecolog care sa analizeze problema din toate privintele/aspectele posibile. In nici un caz sa nu-ti treaca prin minte sa folosesti o noua pastila. Multa sanatate

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua contraceptie de urgenta decat dupa ce trec minim 6 luni de la ultima utilizare. De preferat ar fi sa apelezi la contraceptia de urgenta o singura data in viata. Daca ai orice problema, cat de mica, dupa contraceptia de urgenta, te prezinti imediat la ginecolog.

| GdX a răspuns:

WTF. Pastila aia e mai daunatoare ca un pumn de algocalmin. Cand iei asa ceva, distruge tot ce e acolo jos. Daca vrei sa ramai fara uter, mai ia una.

| LoveSleep a răspuns:

O altă pastilă o să te facă praf.
Pastila aia e în caz de "urgențe". Dacă ai ajuns să o iei ar trebui să fii mult mai atentă pe viitor. Dar tu după o săptămână ai aceeași problemă.
Dar ce contează, ia în fiecare zi câte una, pentru că pe prietenul tău îl gâdilă prea tare s-o scoată.
Dar totusi, săracul de el. Sunt sigur că a fost un accident.