| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi mi-ati da avand in vedere ca am de gand sa-mi incep viata sexuala... dar as vrea sa fu putin informata inainte de a face acest pas...cum putem sa facem sa mai atenuam din durere. ce pozitii...lubrifiante sau nu... un sfat doua pls

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bine, cred, e in pozitia misionarului cu o perma sub soldurile fetei. Folositi neaparat prezervativ, eventual varianta Extra Safe care are lubrefiant. Sau o alta varianta (fara striatii si alte chestii) plus un lubrefiant pe baza de apa de la farmacie (nu din aia cu senzatii si furnicaturi).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am uitat ce era mai important si revin: la 2-3 saptamani de la primul contact, nu uita de consultul ginecologic obligatoriu.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pozitia misionarului si multa dragoste si intelegerewinking

| catthshshshs a răspuns:

In primul rand, protejati-va.Folositi prezervativ si lubrifiant de preferat, ajuta mult in timpul primului contact.
Durerea depinde de organism si de partener asa ca e posibil sa nici nu o simti foarte tare.Iti recomand pozitia in care stai tu deasupra, asa vei putea controla tu penetrarea si te vei putea opri cand te doare tare.Eu sincer nu prea suport nici acum pozitia misionarului, la 2 luni dupa inceperea vietii sexuale.Baftawinking

| deleuandrei a răspuns:

Nu prea stiu eu sfaturi, sigur va fi dificil, dar pune o perna sub fund si iti va lua putin din dureri.

| magicp a răspuns:

In caz ca vei fi stresata si nu te umezesti in zona respectiva te ajuta lubrifiantul + rabdare