| Tralala100 a întrebat:

Ce simte o femeie insarcinata in primele doua luni? Simte ceva in stomac?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic nu se poate simti nimic deosebit deoarece o sarcina de 8 saptamani se reduce pur si simplu la un embrion fara membre cam de dimensiunea unui bob de fasole mai mare care inca nu se misca. Medical vorbind, in acest stadiu uterul este marit avand dimensiunea unui grapefruit care insa nu provoaca in acest moment o modificare a abdomenului. In aceast moment in cazul unor femei simptomele de sarcina devin destul de evidente astfel ca din acest punct de vedere pot sa apara unele starimai aparte.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In stomac sigur nu are ce sa simta.
Cam 60% din femei nu simt nimic in primele doua luni, in afara de absenta unei menstrautii normale si, poate, usoare dureri de sani.
Altele au, dupa cam 4- saptamani de la contactul sexual, snezatie de balonare, greturi matinale, greata la anumite mirosuri.

| Emilian65 a răspuns:

Aceleasi placeri ca si inainte de a ramane gravida.