| smile_3316 a întrebat:

Cei mai usor a uita sau a ierta o persoana?

Răspuns Câştigător
| aandreea27 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana in parte. Dc vrei sa uiti si sa mergi mai departe, sa te "rupi" de tot ce-a fost, atunci trebuie neaparat sa ierti.Parerea mea este ca niciodata nu vom uita o persoana, mai ales dc a insemnat f mult pentru noi...va avea mereu un loc ascuns in suflet; in schimb, putem sa o iertam.ca sa reusim sa trecem la un nou capitol in viata noastra.Multa bafta

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Amandoua. E o vorba:"Iarta-ti dusmanii, insa niciodata numele lor"happy

| georgiana a răspuns:

De iertat te-am iertat, dar de uitat nu am uitat!

| theodoraafi a răspuns:

A ierta

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Ierti, dar nu uiti.intotdeauna va exista reprosul acela fata de cel care a gresit.Cu siguranta este mai usor de iertatwinkingpaa

| Crs a răspuns:

A ierta-i usor... a uita e greu.

| RobYnRobYn a răspuns:

Mult mai usor este sa ierti o persoana! Daca nu ierti pe cineva tu cum poti sa-i ceri Iertare lui Dumnezeu pentru greselile tale? Cand iertam suntem mult mai aproape de EL! Mintea noastra este facuta sa uite de asemenea, dar mult mai greu pot fi resetate informatiile din memorie. TIMPUL este cel mai bun medicament, dar cand cineva ne-a intrat in suflet, crede-ma, chiar daca nu il vedem ani de zile, amintirile raman! Deci, e mai usor sa IERTI dect sa UITI!

| •ღ♥→MaDuTzA←♥ღ a răspuns:

Poi, in cazul meu este ft usor sa iert, dar cu siguroanta NU uit NICIODATA

| Me,myself & I a răspuns:

Cred ca e mai usor a ierta ca de uitat nu prea ai cum...doar daca ai amneziebig grin

| I.Love.Football a răspuns:

Mai usor este sa ierti, pentru ca acest lucru depinde in mai mare masura de vointa ta. In "fenomenul" uitarii, un rol important il are timpul; chiar daca ti'ai dori sa uiti, nu ii poti dicta mintii ce sa faca. Iertarea este doar un pas spre uitare, dar unul foarte important (poti sa ierti fara sa uiti, dar nu poti uita o persoana, fara o sa ierti).

| yonutz_7445 a răspuns:

A ierta e mult mai usor, dar daca a facut ceva ingrozitor la care nu merita iertat, uita acea persoana, crede-ma ca mi s. a intamplat si mie asta.

| blue007eyes a răspuns:

Cel mai "usor" este sa ierti de uitat nu cred ca se poate, depinde gravitatea problemei

| khrysu a răspuns:

A iertahappy

| sInNeR a răspuns:

Ideea e ca, ierti dar niciodata nu uiti, cat de usor ar fi sau nu, sa ierti, niciodata nu poti uita...

| smile_3316 explică:

A ierta dar daca dupa ce ierti gresela se mai repeta, atunci care e limita de a spune 'pina aici a fost'.