| anonim_4396 a întrebat:

Cel mai bun prieten a meu ma iubeste, ce ma fac?, ceea mai mare prostie a mea a fost ca am vrut sa incerc si nu se poate, nu stiu ce as putea sa ii spun acum, o ajuns sa imi spuna ca ma iubeste, l-am indepartat timp de o saptamana, nu am vorbit cu el nimic, nici ca prieteni, ca si cum nu ne-am cunoaste, si aseara a vrut sa vorbim am acceptat crezand ca o sa vorbim de prietenia noastra, da el a ajuns sa-mi spuna cat de mult ma iubeste, nu stiu cum sa ii mai spun ca nu se poate. Nu pot sa il iubesc cum ma iubeste el, nu pot sa o fac, mi-as dori asta da nu am cum. Ce as putea sa ii spun, ii cel mai bun prieten a meu, nu vreau sa il ranesc, desi probabil am facut-o...

27 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Hmm destul de greu daca spui ca la-i si evitat putin timp si el tot nu s-a dat batutsad.Din cate am citit am inteles ca tu nu prea simti nimic pentru el si de aceea eu te sfatuiesc sa vorbesti cu el, oricat de dureros si de grey ar fi pentru el cel mai bine ar fi sa stie acest lucru, sa nu ii faca sperante, s-au sa mai treaca ceva timp si apoi sa fie prea tarziu.Indiferent de ce mod vei folosi ca sa ii soui, de ranit tot il vei rani pentru ca el tine la tine dar asta e cea mai buna solutie.Il va durea astazi, il va durea maine...dar in timp durerea va trece si se va obisnui cu acest lucru si ii va fi mai bine.
Succeshappy

| Alexakos a răspuns:

Am trecut si eu prin asta insa nu-i i-am spus niciodata ca o iubesc.
insa mi-am dat seama singur ca fac o greseala.
spune-i ca voi sunteti prieteni si ca nu poti sa-l vezi ca si iubit. si mai spune-i ca voi sunteti doar prieteni si daca o sa fiti impreuna la un momentdat o sa va certati pentru ceva si atunci o sa va despartiti si nu o sa piarda numa o iubita insa si o prietena buna. spune-i ca ti mult la el si deoarece ti mult la el nu vrei sa-l pierzi. daca o sa fiti impreuna la un momentdat o sa-l pierzi. si intreaba-l. nu e pacat de prietenia voastra sa se duca asa doar pentru o luna (sa spunem) de relatie nereusita? ca sunteti prieteni buni nu inseamna ca o sa mearga bine si in relatie de cuplu.
si mai spune-i ca tu il vezi doar ca si prieten. daca insista cu te iubesc si chestii de genul. spune-i ca te-a dezamagit. ca tu ai crezut ca esti doar o prietena pentru el. si ca daca mai insista cu te iubesc si asa mai depate o sa vi nevoita sa-l indepartezi de tine.

"dar nu vreau sa-l ranesc". alta solutie nu este. ori ii spui verde in fata ori nu o sa se schimbe.

iti spun din proprie experienta pentru ca si eu am fost candva indragostit de prietena mea cea mai buna si nu i-am spus niciodata nici macar ca imi place de ea. insa cu timpul mi-am dat seama ce prost am fost. dupa un timp mi-a iesit din minte asta. si acum nu o vad decat ca si o sora. nimic mai mult.

| Clarity a răspuns (pentru Alexakos):

I-am spus ca putem fii doar prieteni in o mie de feluri, numai pot sa ii raspund la nimic cand aud cat de mult tine la mine si cat de mult vrea asta, tocmai ca am ajuns la asta sa il indepartez, nu vrea sa isi dea seama dc il indepartez desi stie, si asta o sa fie. o sa-l indepartez anorm de mult, o zis ca o vazut cat pot fi de rece, si desi o vazut asta nu o inteles nimic, i-am zis ca pot fi si mai rece..., dar inainte sa fac asta o sa incerc sa ii mai explic... dar nu stiu daca v-a functiona.

| Alexakos a răspuns (pentru Clarity):

Eu ti-am zis, incearca sa-i spui cam ce am spus eu... si daca vezi ca nu are nici un rezultat. atunci il indepartezi. si spune-i si lui asta ca sa nu spuna dupa aia ceva. sa stie. si daca nu se de pe brazda... cea ce nu vad sa nu se dea.

| Alexakos a răspuns (pentru Clarity):

Ca si completare

incearca doar si varianta mea. nu ai nimic de pierdut. mai ales intr-o situatie ca asta. si dupa aia daca nu merge spune-mi pe privat si o sa incerc sa te ajut cum pot. sunt baiat si na cam avem acelasi creier (cum se spune) noi baietii laughing

| Clarity a răspuns:

I-am spus ca nu pot, ca nis doar prieteni, stie ca am trecut prin multe si nu o sa incerc iar o relatie, m-am incapatanat si pur si simplu nu vreau sa o fac, nu ca am suferit cine stie cat dar nu am de gand sa mai am o relatie deocamdata, i-am zis ca nu are cum sa treaca de asta si ca nu o sa fim, i-am zis sa fie cu fosta lui care tot umbla dupa el, i-am zis de toate, deja pe mine ma doare sa ii spun iar si iar...

| Clarity a răspuns:

Pur si simplu imi vine sa numai imi fac best friends, am mai patit-o odata si atat de mult ne-am indepartat incat cand apucam sa vorbim sau sa stam impreuna imi dau seama ca are acele sentimente pentru mine si ca niciodata nu or sa se schimbe, nu vreau sa o patesc iar... ii prea greu...

| Demonull a răspuns:

Hm.il eviti, ii va trece cauti sa ai relatii de prietenie cu fete nu cu baieti. vezi ce patesti se indragostesc si dupa esti nevoita sa tai in carne vie.si eu am fost pus in situatii de genu, a trecut un timp si tipele respective au inteles ca nu simt nimc si au pastrat distanta tonguesau ma rog, ma toaca la cap si acum si ma vor toca la cap si pe viitor, dar e de ajuns sa zambesc si sa imi vad de drum. oricum relatie de prietenie cu x nu o sa mai ai tongue

| Clarity a răspuns (pentru Demonull):

Eu vreau sa fiu prietena cu toata lumea, nu ii vina mea ca ma inteleg mai bine cu baietii, nu ca ei ar fi mai destepti numa naa..., la asta nu vreau sa ajung, sa nu mai fim prieteni desi presimt asta, asta vreau sa schimb de fapt, o solutie sa ramanem prieteni in continuare...

| Demonull a răspuns (pentru Clarity):

El are sentimente puternice draga mea, nu ai alta solutie altfel o sa sufere si mai tare, crede-ma sunt baiat stiu ce inseamna sa te atasezi enorm de o persoana dar aceasta iubire se poate transforma usor in ură.

| Clarity a răspuns (pentru Demonull):

Imi vine sa injur, da ma abtin, cine l-o pus sa se indragosteasca fix de mine, cand puteam fii best friends si tot era bine si frumos, oricum el nu o sa ajunga sa ma urasca, poate invers, eu pe el, numa na acum trebuie sa ma gandesc la cuvintele care le aleg poate mai pot face cv.

Răspuns utilizator avertizat
| nice67 a răspuns:

De ce nu? daca esti singura nu cred ca ar avea o problema. e normal ca intre voi sa se infiripe ceva, daca sunteti prieteni buni; el a vazut in tine mai mult decat o prietena.
Ai vreun motiv bine intemeiat de-l refuzi?

| TomiiiTza a răspuns:

Incearca ''iubirea lui'' pe o perioada scurta. Daca nu-ti place ii spui ca nu esti pregatita si va intelege.Petrece mai mult timp cu el si gaseste subiecte in comun. Daca stai cu el si iti zice ca te iubeste de nu stiu cate ori inseamna ca e un disperat si crede ca il vei iubi si tu astfel. Se inseala amarnic. Daca e cel mai bun prieten al tau, ar trebui sa il iubesti si tu tongue, sa tii la el. Cam atat. Sper ca ti-am fost de folos happy.

| wawe a răspuns:

Hai sa iti zic eu care e solutiasmug
Friends with benefitswinking
PS:La mine a mers si merge in continuare(de vreun an)

| Clarity a răspuns (pentru wawe):

laughing))) nu is genu, sorry

| sweetcassie a răspuns:

Si eu am fost in situatia aceasta, deci vorbesc din proprie experienta.tot asa, mi-a zis ca ma iubeste, si eu am zis sa incerc sa vad ce iasa, si nu ne-am inteles absolut deloc...eu nu il iubeam, dar tineam la el ca la un prieten. si crede-ma acum aproape ca il urasc. Faptul ca am fost cu el a stricat si prietenia noastra dar si alte prietenii, iar acum nici macar nu ne mai vorbim. So, eu zic sa nu incerci niciodata sa transformi o prietenie in dragoste happy pentru ca s-ar putea sa pierzi mai multe, nu doar acea prietenie, mai ales daca nu il iubesti... Si daca incerci chestia asta cu el o sa ajungi sa il ranesti si mai tare pentru ca iti vei da seama ca ti la el dar doar ca la un prieten.

| Alexakos a răspuns (pentru sweetcassie):

Exact ce am spus si eu. si asta fara a face macar pasul acesta. mi-am dat pur si simplu seama gandinduma la multe.
nu inteleg de ce multi vad ceva normal in a face relatie cu prietenul tau cel mai bun. chiar la inceput sunt destule raspunsuri care spun "DA NORMAL" asta demonstreaza ca nu au habar cea inseamna dragostea si nici ce inseamna prietenia. ca daca stiau nu spuneau asta. si cine e de acord cu mine bine, cine nu... sa mearga sa faca prostia. o sa-si dea dupa aia seama ca de fapt nu se poate asa ceva.

| Clarity a răspuns (pentru Alexakos):

Alti vad normal, fiindca doi prieteni se cunosc cel mai bine asa cum ar trebui intr-o relatie, da asta nu inseamna ca dragostea aia puternica care te inebuneste exista acolo..., habar n-am ce ma fac

| Giiee a răspuns:

In primul rand el n-are cum sa te iubeascaoh go on Si ce simte el ii probabil ca ii drag de tine sau s-a indragostit de tine.Si ai grija ca poate are si vrajeala dinaia sa vada daca tu chiar il placi.Asa ca de fiecare data cand iti spune ca te iubeste intreaba`l Da cum de ai ajuns sa ma iubesti daca dik noi numa vorbim ca cei mai buni prieteni Si daca tot asa iti zice ia`l pe ocolite gen du-te ma ce imi plac glumele tale sau gandeste bine la ce ai scos pe gura. Sper sa te ajutelaughing

| Clarity a răspuns (pentru Giiee):

Il cunosc cum ma cunosc pe mine, il simt si stiu ca ii adevarat, niciodata nu ar face asta, poate ii singuru care tine asa de mult la mine, si cu toate astea nu pot fii cu el, nu pot explica sentimentu asta, dar nu pot. Nu ii ca restul, care au vrajeala si incearca multe, pur si simplu ii el ca si mine, gandim la fel in multe, pacat ca nu si in asta.

| AnaMariia24 a răspuns:

Pai...daca iti place de el, macar putin...atunci fii cu el pentru o perioada scurta pentru ca ii va trece ca se va satura de tine, si apoi o sa va amintiti de asta si veti radewinking

| AnaMariia24 a răspuns:

Daca iti place putin de el atunci fii cu el pentru cateva zile sau saptamani....si pana la urma se va satura el de tine laughing si dupa aceea veeetii rade de astta. happy

| Clarity a răspuns (pentru AnaMariia24):

Nu sa satura laughing...

| AnaMariia24 a răspuns (pentru Clarity):

Pai incearca macar happy

| denydenysa a răspuns:

Hey. Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Eu i-am spus acelui baiat ca relatia dintre noi doi nu va merge ca eu nu il vad pe el mai mult decat cel mai bun prieten si ca merita o fata care sa il iubeasca la fel de mult. Si uite-ne acum. el a inteles si am ramas tot cei mai buni prieteni, dar daca el nu va intelege eu spun sa nu il mai bagi in seama o perioada de timp pana isi va da seama ca o prietenie nu se compara cu nimic. Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| RoseMarie_5513 a răspuns:

Derbi ti-a dat un sfat foarte bun. Te inteleg cum ii. Parerea mea este ca cei mai buni prieteni [fata -baiat], intr-un final o sa ajunga ca unul dintre ei sa il placa pe celalat sau in cel mai bun caz reciproc. Daca nu functioneaza cu ce ti-a zis Derbi, poti incerca urmatoare varinta; intreaba-l daca chiar asa mult te iubeste, de ce insista? de ce te raneste incontinuare? daca te-ar iubi cu adevrat, te-ar respecta, ar intelege ca nu puteti fi mai mult decat prieteni. Daca nu... sfatul meu e o perioada sa lasi un spatiu intre voi, pentru ca altfel tu vei fi ranit incontinuare, iar lui i se vor aplifica sentimentele.