| Narfundo a întrebat:

Cel mai mare dusman iti este cel mai mare prieten.Adevarat sau fals?!

8 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Pfff... poate cei mai periculosi. Termenul de "cel mai bun prieten" trebuia pus in ghilimele la tine. Adica sunt unii prieteni pe care ii putem considera de drept cei mai buni, pacat ca le dam adesea cu piciorul, iar ei intotdeauna o sa aiba acea simpatie pentru nou, insinctul de a ne ajuta sa iesim din incurcaturi. Pacat ca alegem de cele mai multe ori persoane care ne demoralizeaza complet, cu doua fete, se folosec de una pentru a afla "n" lucruri de la tine si dupa... cand te astepti mai putin te injunghie pe la spate. Abia atunci iti dai seama cine tine la tine si iti este prieten, va veni sa te ajute dar fara sa ceara nimic la schimb. Ce sa spun, prietenul cel mai bun nu iti poate deveni dusman daca isi poarta acest apelativ pe drept, insa cei care il poarta doar pentru ca asa consideri tu dupa nimicuri, da.

evenso
| evenso a răspuns:

FALS! ori iti este prieten ori iti este dusman.
E alta poveste ca se poate transforma prietenia in dusmanie.

| zăGhost a răspuns:

Nu, dar poate deveni.
Avand in vedere ca tu il lasi sa-ti vada slabiciunile, el - daca se iveste o cearta serioasa - le poate folosi impotriva ta. (asta daca e un om de nimic)

| GeosBIOS a răspuns:

Doar uneori este valabil, insa-i departe de a putea fi considerata o regula generala.

| RAY a răspuns:

Cel mai mare dusman esti tu insuti

| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca stii sa iti alegi cel mai bun prieten, este fals. Daca nu stii, poate fii adevarat.

"An enemy stabs you in the back, but real friends don’t carry knives." Nu stiu cine a spus asta, dar este adevarat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Prietenii sunt persoanele alaturi de tine neconditionat.
In caz contrar nu sunt prieteni.

Tu cu sigurante te referi la persoanele care te folosesc drept animal de companie sau sunt alaturi de tine din diferite motive.

Este adevarat, cunostinte multe prieteni putini.

| Bissel a răspuns:

Nu chiar! Un prieten te poate ajuta oricand si oricum. Dar pentru asta trebuie sa stii sa-ti alegeti prietenii.winking