| anonim_4396 a întrebat:

Chiar daca faci sex protejat sub 15 ani risti sa faci cancer de col uterin?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Da. Risti pentru ca nu esti suficient de maturizata "pe dinauntru", oricat de dezvoltata ai fi in exterior. Cancerul de col uterin este o afectiune maligna a celulelor ce captusesc suprafata colului. Colul este partea inferioara de deschidere, ingusta a uterului. Se deschide in vagin si face conexiunea intre uter si vagin.
Iata si cateva femei cu risc crescurt de a dezvolta cancer de col uterin:
- femeile care au inceput viata sexuala la o varsta precoce
- femeile cu parteneri sexuali multipli
- femeile cu mai mult de 5 sarcini.
Un risc crescut prezinta si fumatoarele si tinerele femei ale caror mame au luat dietilstilbestrol in timpul sarcinii.
Cancerul de col poate aparea la orice varsta, dar cancerul in situ (limitat la locul de origine) are un varf de incidenta intre 30 si 40 de ani. Varful incidentei pentru cancerul invaziv este intre 40-50 ani. Ai mare grija.

Psihoyounger

8 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, risti sa faci cancer de col uterin deoarece nu esti suficient de dezvoltata. Mai bine asteapta pana la 18 ani. Multa sanatate!

| RaluE a răspuns:

N-am zis ca vreau s-o faclaughing). Am intrebat doartongue

| danutza a răspuns:

Nup se poate intampla oricui si la orice varsta...

| muffin94 a răspuns:

Tot ce se poate. dar de ce sa te grabesti? mai bine traieste-ti copilaria, de sex o sa tot ai parte de la 20 ani in suswinking cel mai bine ar fi sa mai astepti pana la 17-18 ani happy

| alexuzha a răspuns:

Nu ti se pare cam devreme? crezi ca se termina lumea si ramai virgina?

| Danutz_8401 a răspuns:

Depinde de organismul fetei dar in majoritatea cazurilor nu e adevarat.nu faci cancerwinking

| Aly_8868 a răspuns:

Da vei risca pentru ca la 15 ani nu esti destul de maturizata in interiorul corpului, iti recomand chiar daca nu vrei sa o faci sa astepti pana la 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci pe dreq, ce sa faci may ati innebunit? mai nou daca faci sex te imbolnavesdti? straight face doamne.