| ramonatm17 a întrebat:

Chiar nu mai stiu ce sa mai fac. Ma simt foarte stresata. Nu imi amintesc cand am fost ultima data pe stop, dar stiu sigur ca in luna mai pe data de 25 mi-a venit si a tinut in jur de 5 zile.

Pe 24 iunie am intretinut relatii sexuale neprotejate, iar prietenul meu ma asigurat ca nu a ejaculat in mine si ca e foarte sigur si convins ca nu am cum sa raman insarcinata. Cu toate astea eu sunt foarte agitata si nu imi pot explica de ce nu a venit. Stiu ca in cazul unei eventuale sarcini el ar fi langa mine, dar am doar 18 ani nu imi doresc un copil acum pentru ca nu e cazul.

Vreau sa aflu mai multe lucruri despre posibilitatile unei sarcini si motivele pentru care nu mi-a venit inca stopul...sau daca dupa experienta voastra credeti ca nu sunt in pericol de a fi insarcinata. Va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poatekiss multumesc

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca partenerul tau este 100% sigur ca nu a ejaculat, tot ramane un risc de sarcina intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care a avut loc contactul sexual neprotejat. Mai ales ca tu nu stii data ultimei menstruatii (nu am mai intalnit de mult o femeie care sa stie sa scrie si sa citeasca, sa aiba viata sexuala si sa nu isi noteze datele menstruatiei).
Daca consideram ca ai o menstruatie regulata, cu un ciclu de 28 de zile, inseamna ca in iunie ar fi trebuit sa ai menstruatie undeva in jur de 22-24 iunie. daca nu a fost, atunci esti in fata unei intarzieri mari. Care inseamna fie sarcina, fie mult mai rau, o dereglare severa. Important este sa-ti faci test de sarcina din prima urina de dimineata (maine, de exemplu) si apoi, indiferent de rezultat (mai ales daca e negativ) sa te duci urgent la ginecolog. Daca nu esti insarcinata, situatia este serioasa si trebuie sa faci investigatii serioase.